Už už se zdálo, že se bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek vrátí zpět do sociální demokracie, ale nakonec tomu tak nebude. Alespoň ne prozatím.

Pražská městská organizace ČSSD v pondělí navečer rozhodla, že s jeho návratem nesouhlasí - a bez jejího souhlasu nemá šanci se do strany dostat přes jakoukoliv organizaci v Česku. Podle stanov totiž musí s jeho návratem souhlasit ta organizace, ve které byl členem naposledy před odchodem z ČSSD. Což byla v případě Paroubka Praha.

Ruku pro jeho znovupřijetí nezvedl žádný z členů krajského výkonného výboru, řekl mluvčí pražských sociálních demokratů Lukáš Henzl.

"Nejsem pro jeho návrat. Rozhodl se své veřejné působení v minulosti spojit s jiným projektem," avizoval už dopředu místopředseda strany a lídr pražské kandidátky do sněmovních voleb Petr Dolínek.

Paroubka, který založil po odchodu z ČSSD v roce 2011 stranu s názvem Národní socialisté - Levice 21. století,  se pokusil do strany dostat Marek Semerád, který je starostou Cerhenic na Kolínsku, kde také vede sociální demokraty. Semerád o víkendu oznámil, že Paroubek už podal do jejich cerhenické organizace přihlášku, kterou se chystali straníci projednat. 

"Vyplnil už přihlášku, myslíme si, že pro sociální demokracii v současné situaci je to posila," tvrdil Semerád, který patřil mezi blízké spolupracovníky exhejtmana Ratha, a sám byl náměstkem hejtmanů za ČSSD ve Středočeském kraji. 

Proti Paroubkovi navíc stojí špičky ČSSD, ať už expředseda a premiér Bohuslav Sobotka, tak úřadující místopředseda Milan Chovanec a celostátní volební lídr Lubomír Zaorálek.

"Neměli bychom se vracet do minulosti s lidmi, kteří na sociální demokracii opakovaně útočili a snažili se stavět konkurenční politické subjekty," uvedl Sobotka. Podle něj by to nebyl dobrý signál vůči veřejnosti. "ČSSD by se měla sjednotit kolem volebního lídra a orientovat se na budoucnost," dodal.

Že jsem poškodil ČSSD? To oni

Samotnému Paroubkovi se postup vedení strany nelíbí. "Špičky ČSSD reagují velmi hystericky," napsal na svém blogu  a vysvětloval, že on stranu nijak nepoškodil, protože i v nové straně prosazoval hodnoty sociální demokracie.

"V čem jsem ČSSD poškodil? Poškodili ji spíš jiní. Ti, kteří sedm let po mém odchodu z funkce předsedy ČSSD trvale snižovali volební výsledky sociální demokracie a propadali se hlouběji a hlouběji ve volebních preferencích. Ve mně by opravdu nepřímého viníka své neschopnosti hledat neměli," sdělil.

Související