Prezident Miloš Zeman ve středu oficiálně jmenoval Stanislava Štecha novým ministrem školství. Ten nastupuje na ministerstvo po Kateřině Valachové (ČSSD), která odstoupila po zásahu policie kvůli sportovním dotacím. S jejím odvoláním Zeman dlouho otálel. Se Štechem se prezident sešel již v úterý, kdy s ním probíral kariérní řád a jmenování do funkce mu po třítýdenním odkládání potvrdil.

"Vážím si toho, že jako předchozí náměstek paní ministryně jste zasvěcen do tajemství ministerstva, a že tedy budete svoji funkci vykonávat, aniž byste se s ní musel seznamovat zvenčí," řekl Zeman.
Jedinou překážkou je podle prezidenta krátká doba ve funkci. "Váš handicap je, že na to vše máte do voleb pouze pět měsíců. V každém případě vám přeji, abyste i v tomto krátkém intervalu vše zvládl a abyste měl z vykonané práce radost," popřál prezident Štechovi.

Na závěr Zeman poděkoval také Kateřině Valachové a předal jí kytici. "My jsme spolu skvěle spolupracovali až na jednu věc, kterou byla inkluze, na niž jsme měli velmi odlišné názory. U pana ministra jsem včera pochodil jako sedláci u Chlumce, jelikož má na inkluzi stejný názor jako vy," poukázal Zeman na názorovou shodu Štecha a Valachové.

"Ať se vám daří a nenechte se nikým a ničím otrávit - ani vašimi kolegy ve vládě," vyzval na závěr prezident nového ministra školství.

Ceremoniál jmenování nového ministra jsme sledovali v přímém přenosu.

 

Nový ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) považuje za své hlavní úkoly prosazení kariérního řádu učitelů a vyřešení situace kolem sporných dotací pro sport. Při uvedení do úřadu řekl, že by chtěl vyjednat také více peněz pro vysoké školy a úspěšně zajistit slibovaný růst rozpočtu pro školství.

Štech, který dosud působil jako politický náměstek své předchůdkyně Kateřiny Valachové (ČSSD), se zřejmě nebude mít problém ve své funkci rychle zorientovat. "Musím říct, že to jmenování do úřadu, jakkoliv je významné a já si toho velmi vážím, pro mě nepředstavuje žádný zásadní zlom," řekl na tiskové konferenci novinářům. Své úkoly prý zná, protože byl u jejich vzniku.

Jako jednu z urgentních priorit vidí vyřešení sporných sportovních dotací. Už v pátek by sportovním svazům rád představil konkrétní opatření, která sportovce uklidní a nabídnou přijatelné řešení. Upozornil ale na to, že musí respektovat nová pravidla financování a závěry kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu, který konstatoval, že rozdělování peněz nebylo v letech 2013 až 2015 zcela v pořádku.

Zopakoval také, že odmítá úpravy kariérního řádu, jak je navrhl Senát. Sněmovna o něm bude hlasovat v úterý. Štech pokládá za nepochopitelné například zrušení některých specializovaných učitelských pozic, které jsou ve školách léta. Chtěl by učitele uklidnit, že změny jsou v jejich prospěch. "Domnívám se, že velký nápor příliš velkého množství změn logicky vyvolává i určitý neklid, byť jsou to změny, které učitelská obec žádala někdy i dlouhá desetiletí," řekl.

Kritizoval také administrativní zátěž pedagogů. Valachová v úterý při bilanční tiskové konferenci zmínila v souvislosti s nástupem nového ministra plán debyrokratizace školství. Štech řekl, že se bude snažit o odlehčení, ovšem o nějakém celkovém bombastickém plánu mluvit nelze. Bylo by to podle něho příliš troufalé.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by se nový ministr školství měl do podzimních voleb zabývat třemi hlavními úkoly. Jako první zmínil intenzivní jednání o rozpočtu a požadavcích vysokých škol na navýšení financí. Štech by pro ně chtěl vyjednat zhruba pět miliard korun navíc. Připustil, že by to mohlo být méně, ale bude trvat na navýšení. Jejich rozpočet už několik let stagnuje kolem 21 miliard korun.

Druhou prioritou pro nového ministra by podle Sobotky mělo být zajištění rychlého čerpání Operačního programu Věda, výzkum a vzdělávání, aby se nemusely vracet evropské dotace v příštích letech. Třetím tématem by měla být podpora sportu. "Myslím si, že důležité je to, aby teď všechny dotace byly transparentně a rychle vyplaceny," řekl premiér.

 

Klausův institut dostává milion ročně od podnikatele, kterému dal exprezident milost. Dříve sponzoroval i ODS - čtěte ZDE

Starostové chtějí návrat příslušnosti k obci zrušené za komunismu. Zajišťovala by sociální dávky či místo ve školce - čtěte ZDE

Kancléř Vratislav Mynář oslaví padesátiny na Hradě. Na oslavu za 300 tisíc dorazí Zeman, Nejedlý i Hůlka - čtěte ZDE

Policie zadržela tři lidi kvůli manipulaci se zakázkami Lesní správy v Lánech, spadající pod kancelář prezidenta - čtěte ZDE

Související