Zavedení elektronické evidence tržeb (EET) si mezi podnikateli vysloužilo zatím spíše kritiku. O to více překvapuje, že ho nyní zástupci firem, podnikatelů a odborníků zvolili jako druhý nejlepší zákon roku. EET, která získala podporu více než pětiny hlasujících, předstihl pouze zákon o zveřejňování otevřených dat.

Hlavní přínos kontroverzního zákona ministerstva financí viděli porotci především v narovnání podnikatelského prostředí. Zavedení EET vidí také jako součást nutné digitalizace a modernizace státní správy. "Ukázalo se, že velká řada podnikatelů tento zákon podporuje," řekla náměstkyně ministerstva financí Alena Schillerová. Elektronickou evidenci tržeb podle ní podpořili především lidé, kteří správně danili a nebyli schopni konkurovat firmám, které krátily své tržby.

Kritici naopak EET vytýkají dopad na drobné podnikatele. "Ukázalo se nám, že EET není tím důvodem, proč drobní podnikatelé končí. Spíše je to taková pomyslná třešnička na dortu," myslí si Schillerová. Dramatický úbytek podnikatelů se podle ní navíc nekoná.

Schillerová uznala, že pro malé živnostníky zavedení EET mohlo představovat zátěž, ministerstvo financí se jim ale snaží vyjít vstříc, například slevou na dani z příjmu, která by pokryla náklady na pořízení elektronické pokladny. O dalších výjimkách nebo úlevách však na ministerstvu neuvažují. "V tuto chvíli se řeší pouze vyjmutí nevidomých a slabozrakých občanů z EET. Po volbách však diskuse může opět začít, osobně jsem nakloněna zavedení paušální daně pro malé podnikatele," dodala Schillerová.

Nominace EET mezi nejlepší zákony byla zpočátku překvapením pro zakladatele ankety, advokáta Tomáše Babáčka z Ambruz & Dark Deloitte Legal. "Nominace zákona přišla až na poslední chvíli a v ten moment jsem si říkal, jestli to není omyl. Z vlastní praxe jsem ho vnímal jako problematický," uvedl. Babáček však podle svých slov postupem času názor změnil a nominaci vnímá jako správnou. "Problémy spojené s implementací tohoto zákona však zatím nezmizely a stále se řeší," dodal.

Vítěz ankety, zveřejňování otevřených dat, získal více než čtvrtinu hlasů. Úřady podle novely o svobodném přístupu k informacím musí údaje ze svých registrů a rejstříků automaticky zpřístupňovat jako takzvaná otevřená data. Jedná se o dálkově přístupné a strojově čitelné údaje, o které není nutné jednotlivě žádat. "V datech vidím velký potenciál. Jak pro výzkum, tak pro podnikání," řekl Babáček podle kterého má Česko v digitalizaci veřejného sektoru stále co dohánět. "O to důležitější je, že se téma popularizuje," uzavírá.

Anketu pořádá již osmým rokem advokátní kancelář Ambruz & Dark Deloitte Legal. V letošním ročníku hlasovalo celkem 360 lidí. Firmy volily prostřednictvím svých oborových organizací nebo zaměstnavatelských svazů. Do ankety se tak zapojilo zhruba 70 členů Hospodářské komory, kteří pro zákon roku hlasovali během nedávné valné hromady svého svazu. Volily také společnosti ze Svazu průmyslu a dopravy, nebo členové Svazu měst a obcí.

Cílem ankety je přispět k diskusi mezi českými podnikateli, politiky a veřejností o kvalitě právních předpisů a jejich dopadu na podnikatelské prostředí v Česku. Loni se zákonem roku stal registr smluv, pro který hlasovaly téměř dvě třetiny odborníků.

Související