Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek vystoupil v pražském paláci Žofín v rámci fóra, které se zabývalo českými národními zájmy. Podle Zemana je hlavním národním zájmem potřeba uhájit státní suverenitu, uvedl to ve svém vystoupení na úvod fóra. Odmítl také "sdílenou suverenitu", kterou podle něj prosazuje Evropská unie. Pokud má být EU zachována, musí rozhodovat konsenzuálně, řekl prezident.

komentář: Hazardérské úvahy o referendu k EU

Příkladem porušování suverenity České republiky jsou podle něj například migrační kvóty nebo povinné preferování obnovitelných zdrojů energie. Podle prezidenta je však Česko statečné, jelikož kvóty na přerozdělování migrantů odmítlo. Naopak přijetí eura by suverenitu Česka nijak neohrozilo, tvrdí Zeman. Odmítání eura je podle něj zcela iracionální.

Pozvání syrských uprchlíků do Německa označil Zeman za tragickou chybu Angely Merkelové s důsledky pro celou Evropu. Prezident se také vyslovil proti myšlence vícerychlostní EU.

Na přímý dotaz uvedl, že solidarita, o níž se v rámci EU často hovoří, má být především solidaritou s našimi občany a teprve potom případně s někým jiným.

Zeman by podpořil referendum o odchodu Česka z EU. "Zastávám kacířské stanovisko, které jsem dříve nezastával, že inteligence našich občanů je vyšší než inteligence našich politiků," řekl. Sám by ovšem v případném referendu hlasoval proti odchodu z unie.

Prezident na Žofínském fóru vystoupil i v minulém roce. Hovořil tehdy například o svých zahraničních cestách, kritizoval protiruské sankce a varoval před poklesem ekonomiky.

Související