Slova Milana Štěcha o zvyšování odvodů živnostníkům ještě nepřestala ve společnosti rezonovat. Přesto předseda Senátu přidal hned další návrh, který pobouřil živnostníky. Měli by je prý v případě podezření z vyhýbání se řádnému placení daní nahlašovat sousedé. Živnostníci sdružení v Asociaci malých a středních podniků se proti takovým výrokům ohrazují. Podle nich nevyzývá Štěch k ničemu jinému než k udávání.

Pro Český rozhlas Štěch ve středu uvedl, že by se mělo se švarcsystémem (situace, kdy zaměstnanci firmy nepracují jako zaměstnanci, ale formálně jako podnikatelé - je to výhodnější z hlediska daní a sociálních odvodů) bojovat většími kontrolami se zapojením občanů. Pod tím si představuje, že lidé budou podezřelé chování svých sousedů hlásit státu. "Když je někdo nezaměstnaný a přitom si dělá na svém, soused to prostě řekne, protože ho okrádá i o jeho peníze, které do systému dává. Tuto morálku bychom měli pozvednout vzájemně," řekl předseda Senátu pro Český rozhlas.

Asociace podnikatelů takovou myšlenku pokládá za nepřijatelnou a požaduje od stran zastoupených v Senátu jasné stanovisko a další postup. Asociace uvádí, že navrhovaný režim, založený na tom, že se občané budou vzájemně udávat, je jak z technického, tak sociálního hlediska tím nejhorším možným řešením. Vedlo by to prý jen k růstu napětí mezi zaměstnanci, živnostníky a zaměstnavateli. Navíc by nabobtnala státní správa.

"Každá z těchto skupin plní v ekonomice i sociálním prostředí jinou úlohu, má jiné sociální jistoty, povinnosti i odpovědnosti. Každou z těchto skupin nutně potřebujeme a úlohou vrcholových politiků je vytvářet mezi nimi vzájemný respekt, nikoliv vykopávat příkopy," staví se proti nápadu Štěcha předseda asociace Karel Havlíček.

Předseda Senátu pobouřil živnostníky už dříve. Minulý čtvrtek vyzval k postupnému sjednocení odvodů pro zaměstnance a osoby samostatně výdělečně činné, které odvádějí v porovnání se zaměstnanci jen třetinu zdravotního a sociálního pojištění. Podle Štěcha by tak bylo víc peněz na penze a na zdravotnictví. Přibylo by také "několik desítek tisíc lidí, kteří by chtěli být zaměstnanci", neboť by ubylo lidí, kteří mají živnostenský list jen kvůli nižším odvodům, řekl.

Proti tomuto se ale ohradili i Štěchovi straničtí kolegové. Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec nepovažuje nápad za realistický. Kritiku sklidil i od opozice a koaličních partnerů ČSSD. Místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) označil Štěchovy výroky za pokračování sebevraždy sociálních demokratů. Straně totiž dlouhodobě padají volební preference. I proto odstoupil z čela strany Bohuslav Sobotka.