Předseda hnutí ANO Andrej Babiš bude lídrem pro sněmovní volby ve středních Čechách. Žádost tamních oblastních organizací v pondělí potvrdilo předsednictvo a celostátní výbor hnutí. Babiš chtěl původně kandidovat až z posledního místa a spolehnout se na preferenční hlasy. "Krajská organizace mě navrhla a já jsem to akceptoval," řekl novinářům Babiš.

Důvodem bylo to, že ve středních Čechách nemělo ANO jiného lídra a že se nechtěl vyhýbat debatám se svými soupeři, uvedl. Babiš se ve středních Čechách utká mimo jiné se svým rivalem, předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem, předsedou sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD), lídrem SPD Tomiem Okamurou nebo předsedou pirátů Ivanem Bartošem.

Dvojkou středočeské kandidátky bude bývalý hokejový brankář Milan Hnilička. "Mám radost, že máme opět spousty skvělých nových lidí. Mají jasnou strategii, co chtějí v politice pro lidi udělat. Výhodou je, že si to nemuseli vysedět jako v tradičních stranách. Jsou to lidé, kteří něco umí, takové lidi česká politika potřebuje," komentoval to Babiš.

Pilný kandidovat nebude, na Vysočině bude jedničkou Faltýnek

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek povede hnutí do sněmovních voleb na Vysočině. Nahradil ministra financí Ivana Pilného, který se rozhodl mandát poslance neobhajovat. Během jednání předsednictva a celostátního výboru hnutí, které schvaluje podobu kandidátek, to v pondělí novinářům řekla mluvčí ANO Lucie Kubovičová.

V čele jihočeské kandidátky zůstala podle mluvčí poslankyně Radka Maxová, kterou si vybrala tamní organizace. Dostala přednost před Adamem Vojtěchem, který je poradcem předsedy hnutí Andreje Babiše pro zdravotnictví.

Vedení ANO také potvrdilo ministra dopravy Dana Ťoka v čele karlovarské kandidátky a pekaře a cukráře Jiřího Bláhu jako volebního lídra pro Liberecký kraj. O podobě kandidátek v dalších krajích se teprve jedná.

Související