I když Rakousko patří mezi tři největší investory v Česku a prezident Miloš Zeman dává ekonomickým tématům prioritu, úterní Česko-rakouské podnikatelské fórum se musí obejít bez něj. Hrad náhlou změnu plánů vysvětlil tím, že Zeman ještě před odjezdem potřebuje vyřídit prezidentskou administrativu.

"Pan prezident v úterý večer odjíždí na Vysočinu, kde ve středu zahájí oficiální třídenní návštěvu. Vzhledem k tomu, že následuje dovolená, musí pan prezident dokončit nezbytné povinnosti na Hradě, jde především o prezidentskou administrativu," vysvětlil prezidentovu neúčast jeho tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.

Dobře informovaný zdroj z Hradu, který si nepřál být jmenován, však prezidentovo rozhodnutí vysvětlil zejména potřebou oddechu. "Je toho dost. Čeká ho Vysočina a tam vždy potřebuje jet odpočinutý. Kraj je to náročný," uvedl zdroj.

Že prezident zrušil účast na fóru kvůli nabitým následujícím dnům, potvrdil i náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký. "Podle protokolu prezident účast zrušil už před dvěma týdny z důvodu náročnosti svého programu," uvedl náměstek.

Hrad však odmítá, že by prezident program rušil kvůli únavě. Za vynecháním fóra je podle kancléře Vratislava Mynáře jen neodkladná administrativa. "Prezident odjíždí dnes večer a musí ještě stihnout hodně práce. Připravit například zákony, které bude podepisovat, vyřídit e-maily. Po návštěvě Vysočiny má deset dní dovolenou a rád po sobě nechává čistý stůl," uvedl Mynář.

Neúčast prezidenta republiky mrzí šéfa Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého, který měl na podnikatelském fóru s českým i rakouským prezidentem debatovat.

"Dozvěděl jsem se o tom až včera večer z médií. Na fóru vyjádřím svoji lítost, že český prezident chybí, rakouský se účastnit bude," řekl. Podle Dlouhého může být za absencí Zemana i jiný důvod než únava a příprava cesty na Vysočinu. "Má to širší konotace, je známé, že prezident podporoval Van der Bellenova protikandidáta Hofera," řekl Dlouhý.

I takovou myšlenku Hrad důrazně popřel. "To je nesmysl," řekl Mynář. Samotný Zeman na otázku rakouských médií, která se zjišťovala jeho podporu Hofera, po setkání s Van der Bellenem odpověděl: "Lidé spolu mají mluvit. Myslím si, že jsme našli řadu témat, v nichž se s panem prezidentem naprosto shodnu."

Úřad rakouského prezidenta zůstal k celé záležitosti zdrženlivý. Na otázky, zda Rakušané znají důvod neúčasti Zemana na fóru a kdy se o něm dozvěděli, odpověděl tiskový mluvčí úřadu Reinhard Pickl-Herk jen stručně. "To je rozhodnutí prezidenta Zemana, tedy se musíte ptát jeho," uvedl.

Rakousko je země, s kterou nás pojí společná hranice i historie, je ale velmi důležité i pro český byznys. Je naším sedmým nejvýznamnějším obchodním partnerem, který se aktuálně podílí 3,8 procenta na celkovém obratu zahraničního obchodu Česka. Zároveň je šestým nejdůležitějším českým exportním trhem s podílem 4,3 procenta z celkového českého exportu. A mezi tři největší investory v Česku patří rakouští podnikatelé dlouhodobě.

Související