Prohlašuje o sobě, že je politický důchodce, ale jeho slova je vždy potřeba brát s rezervou. Starosta Cerhenic Marek Semerád z ČSSD sice už nepatří mezi nejvýše postavené politiky ve středních Čechách s exkluzivními kontakty a pořádnou porcí dotací pro svou obec, ale pořád hraje v sociální demokracii nezanedbatelnou roli.

To on je hlavní postavou v "kauze Paroubek", která mediálně téměř zastínila mocenskou výměnu ve vedení ČSSD, kde přeskupila síly trojice Bohuslav Sobotka - Milan Chovanec - Lubomír Zaorálek. A byl to právě Semerád, který donutil tuto trojici věnovat se v pro ně nelehké době tahanicím ohledně bývalého premiéra a šéfa ČSSD Jiřího Paroubka.

"Je to vysloveně moje iniciativa, já jsem zavolal Jiřímu Paroubkovi, jestli by nechtěl vstoupit do sociální demokracie u nás v Cerhenicích. Nejdříve mi řekl, že neví, jestli by ho v ČSSD chtěli zpět, ale já jsem mu vysvětloval, že je třeba se o to pokusit," říká Semerád, a z jeho slov není cítit jakákoliv pochybnost, jestli takovou nabídkou přinejmenším nepřidělal problémy vlastní straně v době, kdy bojuje před parlamentními volbami s vážným poklesem preferencí u občanů.

"V žádném případě straně neubližuji. Ani snahou vrátit Jiřího Paroubka do ČSSD, ani tím, že říkám, co si myslím. Jako vystudovaný historik vím, že o stranu a myšlenky se musí zápasit, a to já dělám," prohlašuje Semerád a popisuje, co zažil během jednadvaceti let v sociální demokracii. "Když jsem po dvou měsících ve straně v roce 1996 přišel za mladé sociální demokraty na jednání širšího vedení strany, tak na tribuně hřímal předseda Miloš Zeman, že až se strana zbaví Teplíků, Paroubků a Wágnerů, tak bude dobře. A všichni mu tleskali. Uběhlo přibližně deset let, na tribuně byl předseda Jiří Paroubek a hřímal, že až se strana zbaví Zemanů a jemu podobných, tak zase bude dobře. A já chci přijetím Paroubka symbolicky ukázat, že bychom se měli k sobě v ČSSD konečně chovat slušně a příkopy, které nás dělily, zaházet, jinak ČSSD nebude mít budoucnost," tvrdí Semerád.

Paroubek ví, že udělal chybu

S nápadem ohledně Paroubka ovšem přišel v době, která není pro ČSSD vůbec příznivá. Strana ztrácí podle průzkumů veřejného mínění u lidí důvěru a hádky kolem Paroubka jí patrně nepřidají. Kromě toho Paroubek odešel v roce 2011 z ČSSD a založil stranu s původním názvem Národní socialisté - Levice 21. století, kterou později přejmenoval na LEV 21 - Národní socialisté.

Především ale proti Paroubkovu návratu stojí vedení ČSSD a také pražská organizace, která by musela s jeho opětovným přijetím v Cerhenicích souhlasit. Podle stanov totiž v takovém případě, jako je Paroubek, musí souhlas odkývnout i domácí organizace - a Praha se jednoznačně postavila proti. V tom ale Marek Semerád nevidí nepřekonatelnou porážku.

"Pražská organizace se unáhlila a já věřím, že svůj názor ještě přehodnotí. Jestliže řekla návratu Paroubka ne ještě předtím, než jsme ho u nás v Cerhenicích přijali, je to postup proti stanovám. Věřím v možnost, že Pražané názor změní, já se je chci minimálně pokusit přesvědčit," avizuje Semerád s tím, že stejně jako Paroubkovým kritikům se mu nelíbí, že Paroubek založil jinou stranu a šel s ní ve volbách proti ČSSD.

"Že udělal něco takového, není samozřejmě správné, byla to politická chyba a já myslím, že on už to nyní chápe. Nemůžeme ale člověku, který má nepochybně o ČSSD zájem, pod touto záminkou zavřít dveře. Bylo by dobré se dívat do budoucnosti, a ne minulosti," reaguje Semerád na Paroubkův "hřích".

I díky novinářům mám mnoho práce s dotacemi

Své hříchy má i Semerád, jehož jméno se v minulosti nejvíce skloňovalo v souvislosti s jeho Cerhenicemi, do kterých šlo neobvykle mnoho dotací. Policie jeho chování i prověřovala s podezřením na střet zájmů, protože zároveň působil ve vedení kraje, ale obviněn nikdy nebyl.

"Nikdy jsem neporušil zákon, dotace jsme vždycky získávali díky tomu, že jsem věděl, jak složité žádosti vypisovat. Kdo přijede do Cerhenic, uvidí, jak obrovsky se obec díky naší aktivitě a dotacím rozvíjí. Jestli jiní starostové neumí dotace vyřizovat a žárlí na nás, s tím já nic neudělám," trvá na svém i dnes Semerád, který v době rozhovoru pro HN zrovna cestoval vlakem do Ústí nad Orlicí na jednání společnosti, v jejímž vedení pracuje - a která se zabývá vyřizováním dotací.

"Založil jsem soukromou firmu a živím se tím, že poskytujeme poradenství ohledně dotací," potvrzuje Semerád a dodává, že se mu prý daří i díky negativní publicitě. "Daří se díky vám, novinářům. Mám strašně moc klientů, protože jsem dotacemi proslulý. Neuvěřitelně to pomáhá, mám tolik zakázek, že bych se mohl naklonovat," tvrdí Semerád, který patřil v minulosti k blízkým spolupracovníkům dřívějšího hejtmana Davida Ratha.

Když hejtmana zatkli se sedmi miliony korun v krabici od vína, Semerád za ním stál a nic na tom nezměnil ani nyní. Dokonce říká, že by mu za určitých okolností nabídl členství v ČSSD stejně jako Paroubkovi. "Pokud by měl David Rath pravomocný osvobozující rozsudek, proč bych to neudělal? S klidem bych mu nabídl, aby u nás do ČSSD opět vstoupil. Nechovám se jako někteří jiní, kteří se tváří, jako by ho v životě neviděli," odpovídá.