Nejvyšší soud (NS) odmítl obě dovolání v kauze loupeže 77 milionů korun z vozidla bezpečnostní služby u Slavkova na Vyškovsku.

Roman Dolíhal si odpyká 20 let ve vězení, a to i za související vraždu, Jaroslav Havlík má definitivně potvrzený 11letý trest. Další dva odsouzení se na NS neobrátili. Loupež patří k největším v historii Česka.

"Odmítnuto bylo z toho důvodu, že NS jako soud dovolací nepřezkoumává námitky týkající se skutkového zjištění, tj. hodnocení důkazů, neúplnost dokazování a podobně. Oba obvinění v dovolání však opakovali námitky, které již byly uplatněny v předchozích stádiích trestního řízení," sdělila mluvčí Krajského soudu v Brně Eva Sigmundová.

"Z hlediska rozhodnutí o podaných dovoláních je podstatné to, že oba soudy jasně, srozumitelně, přehledně, ověřitelně a zejména logicky vyložily své hodnotící úvahy, nedopustily se žádné deformace důkazů a ani jinak nevybočily z mezí volného hodnocení důkazů," stojí v rozhodnutí NS. Jako poslední mimořádný opravný prostředek zbývá odsouzeným ústavní stížnost.

Loupež se stala v srpnu 2006. Tři maskovaní muži přepadli vůz bezpečnostní služby a ukradli 77 milionů korun. Měli pistole a maketu bazuky. Bývalí policisté většinu peněz investovali do nemovitostí, případně s různými výsledky svěřili nebo půjčili známým. Velitel vozu zemřel čtyři roky po loupeži. Tělo se našlo až později na skládce u Drásova na Brněnsku.

Dovolání podal jako první Roman Dolíhal, který loupež podle pravomocného verdiktu naplánoval. Dostal nejpřísnější trest - 20 let vězení. Vinu ovšem popíral. Druhé dovolání podal Havlík, jeden z trojice lupičů.

Vrchní soud v Olomouci loni v listopadu potvrdil tresty také pro další obžalované.

Bratr hlavního aktéra Antonín Dolíhal si za svůj podíl na přepadení vozu vyslechl trest deset let. Jiří Bartoň, který pomáhal odklízet tělo velitele vozu, dostal u Krajského soudu v Brně 2,5 roku vězení s podmínečným odkladem na čtyři roky.

Roman Dolíhal setrvale tvrdí, že v době spáchání loupeže byl na jiném místě. Odsouzen byl především na základě výpovědi bratra, který se k činu přiznal a popsal přípravu i průběh přepadení.

Související