Do tří let bude v Česku nejspíš zavedeno povinné čipování psů. Od roku 2020 to má zavést novela veterinárního zákona, kterou v pátek schválila sněmovna. Novelu, která má také zpřísnit podmínky pro chov psů, nyní dostane k projednání Senát.

Novela má rovněž zdvojnásobit pokuty jednotlivcům za porušení veterinárních pravidel.

Povinně čipovat by se měli všichni psi v době prvního očkování proti vzteklině, tedy kolem půl roku věku zvířete. Čipování se netýká psů označených čitelným tetováním před 3. červencem 2011.

Změnu prosadil sněmovní zemědělský výbor ve spolupráci s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Místopředseda výboru Herbert Pavera z klubu TOP 09 a Starostové si od toho slibuje to, že "pro veterinární správu bude mnohem lepší při kontrolách psů zjistit, zda ten pes pochází z množíren". Kritici však už dříve upozorňovali na to, že množírny budou dál opouštět neočipovaná osmitýdenní štěňata.

Podle Pavery také povinné čipování umožní obcím zřizovat si evidence psů. Lidé se tak už jen těžko budou vyhýbat placení obecních poplatků za psa, museli by se totiž vyhnout i očkování.

Evidenci psích čipů mají i Bolatice na Opavsku, kde je poslanec Pavera starostou. Očipovaných tam mají přes 90 procent psů.

"Má to obrovskou výhodu. Jakmile někomu uteče pejsek, okamžitě ho můžeme identifikovat a vrátit majiteli, aniž by ho on musel několik dnů hledat," řekl Pavera. Obec pejskařům na čip přispívá.

Poplatky za psa se na vesnicích pohybují v řádu stovek, třeba v Praze ale činí 1500 korun. Pražská vyhláška nařizuje povinné čipování psů už dnes.

Vysoké registrační poplatky v některých velkých městech lze oklikou snížit. "Spousta Pražanů v minulosti, a možná i dnes, měla napsané své pejsky na různé chovatele nebo blízké příbuzné v okolních satelitech, na vesnicích," popisuje Pavera.

V ČR je kolem 1,5 milionu psů, část z nich již čip má. Pořizovací cena čipu závisí na jeho typu, mohla by se pohybovat mezi 120 a 450 korunami, míní poslanci. Za čipování si soukromí veterináři účtují zhruba od 300 korun do 550 korun.

Vládní novela počítá s tím, že útulky pro opuštěná zvířata budou nově povinně podléhat registraci kvůli zajištění veterinárního dozoru. Jan Zahradník (ODS) doporučil v novele navíc definovat útulky, aby pro ně bylo možné stanovit ještě další pravidla podzákonnými normami.

Pavera si od povinného čipování slibuje i to, že by v následujících letech mohlo útulků postupně ubývat. "Nějaké útulky zůstanou, protože vždycky se najde pes, kterého není kam dát, když mu zemře majitel. Ale nemělo by se stávat, že se někomu ztratí pejsek nebo mu ho někdo ukradne a pak ho někde vypustí," myslí si poslanec. Doufá, že do roku 2020 se podaří prosadit centrální registr psů, což navrhoval už nyní, ale přes ministerstvo zemědělství to neprošlo.

Na návrh Petra Kudely se až na 20 tisíc korun či až na 100 tisíc korun podle druhu provinění zvýší pokuty za porušení zákona. Poslanec zdvojnásobení výše pokut zdůvodnil tím, že se od roku 1999 nezměnily a měly by si zachovat represivní i preventivní charakter.

Novela také povoluje možnost domácích porážek skotu mladšího šesti let.

Na jednom hospodářství ale budou moci chovatelé ročně porazit jen tři kusy ve věku mezi dvěma až šesti lety. Zkrátit se má rovněž nahlášení domácí porážky veterinářům z jednoho týdne na tři dny. Maso z telat budou moci kvůli vyššímu riziku kontaminace konzumovat pouze členové domácnosti chovatele.

Novela rovněž legalizuje stav, kdy si výslužku zabijačky odnášejí osoby blízké chovateli. Norma upravuje i prodej produktů z prvovýroby, doplňuje jej o prodej nutrií.

Související