Šéf České pirátské strany Ivan Bartoš láká hnutí Starostové a nezávislí na své kandidátky. Piráti tak věrni svému jménu "torpédují" koalici Starostů a lidovců, jejichž společná politická loď čelí problémům kvůli nízkým předvolebním preferencím. Podle Bartoše je to také důsledek dlouhodobé vrtkavosti a nestability postojů lidovců.

Bartoš pošle předsedovi starostů Petrovi Gazdíkovi dopis s konkrétní nabídkou. "Máme otevřené kandidátky pro subjekty, které nekandidují samostatně," řekl Bartoš s tím, že se o místa na jejich kandidátkách mohou ucházet i Starostové, pokud o to budou mít zájem.

Podle Bartoše se stačí přihlásit krajským šéfům pirátů a zúčastnit se jejich primárek v jednotlivých regionech. U pirátů totiž o pořadí lidí na kandidátkách rozhoduje hlasování členské základny v daných krajích. "Někteří Starostové nesouhlasí s politikou vedení a nesouhlasí s koalicí s KDU-ČSL. Je to tedy hlavně výzva pro ty jejich lidi, protože soudržnost Starostů není valná," řekl Bartoš.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek se na svém twitteru výzvě Pirátů vysmál.

Nabídka Pirátů může také narazit na ambice některých zástupců hnutí Starostů. Piráti už totiž mají zvolené lídry ve všech krajích, takže "lukrativních" míst na kandidátkách fakticky mnoho nenabízejí. "Lídry sice máme zvolené v každém kraji, ale vždyť Starostové jsou silní a mohou kroužkováním vyskákat," dodal Bartoš.

Místopředseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan uvedl, že si počká na přesné znění pirátské nabídky, dopředu však avizoval, že jeho uskupení nehodlá bořit koaliční dohodu s lidovci. "Těší nás zájem o spolupráci, ale dodávám, že to nejsme my, kdo by chtěl odejít z dohodnuté koalice. My rozhodně nebudeme ti, kdo ji opustí," řekl Rakušan.

 

Související