Ani dva měsíce nevydržel smělý plán lidovců a Starostů vytvořit na české politické scéně novou sílu. Na konci května odsouhlasil volební dvojkoalici sněm lidovců, v polovině července rozhodl celostátní výbor, že projekt zase ukončí.

Vedení strany tak v úterý vyslyšelo hlasy kritiků, kteří volali po zrušení projektu. Obávali se naplnění předvolebních průzkumů, které dvojkoalici opakovaně odsoudily k setrvání před branami Poslanecké sněmovny.

"Je to sázka na jistotu. Nechceme přehlížet vůli voličů," zdůvodnil stručně po tříhodinovém jednání šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Starosty poté vyzval, aby jejich zástupci kandidovali na lidoveckých listinách.

"Je to formální změna. Doufáme, že se tím naši voliči uklidní a nebudou se bát dát nám svůj hlas," dodal Bělobrádek.

"My to rozhodnutí respektujeme, ale mrzí nás to, protože té koalici věříme. Česká politická scéna potřebuje odvahu," reagoval na rozhodnutí předseda STAN Petr Gazdík.

Zmíněnou sázkou na jistotu je snížení potřebné hranice pro vstup do sněmovny. Jako koalice by lidovci a Starostové potřebovali deset procent, samostatné straně stačí pět procent. Právě obavy z toho, že by se lidovci do sněmovny po sedmi letech nedostali, stály od začátku za skepsí velké části členské základny.

"Buďme pragmatičtí"

Proti spojenectví od začátku hlasitě vystupovaly některé regionální buňky. Nejhlasitěji pak zlínský hejtman a senátor Jiří Čunek. S množícími se průzkumy, které koalici přisuzovaly jen něco mezi sedmi a devíti procenty voličské přízně, měnilo názor i stále více straníků, kteří spojenectví původně fandili.

"Byl jsem pro, ale teď si myslím, že pokud do určité doby voliče nepřesvědčíme, měli bychom být pragmatičtí," tlumočil názor mnoha kolegů starosta Horní Lidče na Zlínsku Josef Tkadlec.

Že je o konci koalice prakticky rozhodnuto, naznačil předčasný odchod právě Jiřího Čunka z jednání. Ten asi hodinu po začátku celkem tříhodinového jednání řekl, že jeho hlas už nebude potřeba. Třicetičlenný celostátní výbor poté jednal ještě další dvě hodiny.

Fakt, že lidovci o spolupráci se Starosty i nadále stojí, měl zdůraznit i panel s logem původní dvojkoalice Lidovci Starostové, které těsně před vystoupením Bělobrádka v atriu paláce Charitas instalovali lidé z tiskového odboru KDU-ČSL.

Na tahu teď budou Starostové. Podle místopředsedy Víta Rakušana bude hnutí o nastalé situaci jednat na celostátním výboru příští týden.

"O jakékoliv jiné alternativě musíme jednat na celostátním výboru. My jsme si jako Starostové žádnou záložní variantu nenechávali," řekl Rakušan.

Dá se ale předpokládat, že u Starostů nakonec zvítězí pragmatismus. Bělobrádek je navíc i po úterním rozhodnutí ujišťuje, že podoba kandidátek se měnit nemusí.

Starostové by na tom nejspíš vydělali, protože jako koaličnímu partnerovi jim lidovci postoupili více míst, než kolik jim přenechala před čtyřmi lety TOP 09.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.