Samec sýkory koňadry zaslechne hlas svého soka, který mu vnikl na území. Vyrazí proto své teritorium bránit. V tu chvíli uvízne v síti, a aniž by to tušil, stává se ukazatelem kvality životního prostředí.

Téměř šest desítek sýkorek odchytili vědci z Univerzity Karlovy, České zemědělské univerzity a brněnské Masarykovy univerzity ve třinácti českých městech. A jako vůbec první vědecký tým na základě analýzy odchycených ptáků zmapovali, jak se v jednotlivých místech daného území liší míra znečištění těžkými kovy. Výsledky výzkumu v červnu publikoval prestižní vědecký časopis Science of the Total Environment.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Vědci z Prahy a Brna odchytili skoro šedesát sýkorek po celé republice, aby zjistili, kolik těžkých kovů v sobě mají a jak je to ovlivňuje.
  • Výsledky, které publikoval prestižní časopis Science of the Total Environment, ukázaly, že zatížení ptáků je všude po republice obdobné.
  • S výjimkou Bohumína, který je na tom hůře. V další fázi výzkumu bude potřeba analyzovat vzorky v různých částech světa, aby vědci zjistili, jestli je na tom české životní prostředí lépe, nebo hůře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.