Čeští kosmičtí vědci se pochlubili významným podílem na evropské misi ke Slunci Solar Orbiter, která odstartuje v roce 2019. Významné komponenty čtyř z deseti přístrojů, které nová sonda ponese, pochází z tuzemska. Výprava, na jejíž přípravě se kromě Česka podílí řada převážně západoevropských států, bude náročná. Družice se totiž v některých bodech své oběžné dráhy přiblíží Slunci více než všechny předchozí sondy. Teplo a jeho velké výkyvy, kterým bude čelit, vystaví přístroje mimořádným zkouškám.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V roce 2019 vystartuje ke Slunci evropská sonda Solar Orbiter, která se dostane k povrchu hvězdy blíže než všechny předchozí sondy.
  • Ponese na palubě deset klíčových vědeckých přístrojů, na vývoji čtyř z nich se významně podíleli čeští vědci z Akademie věd, Univerzity Karlovy i tuzemské podniky.
  • Družice, která bude čelit teplotám přes 100 stupňů Celsia, by měla na oběžné dráze vydržet nejméně osm let.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.