Čtvrt roku před volbami se ministr vnitra Milan Chovanec snaží zajistit maximální možnou bezpečnost proti hrozícímu terorismu na letištích. Vedle Národní jednotky, která bude podle dat leteckých dopravců odhalovat osoby podezřelé z trestné činnosti, chce ministerstvo investovat i do nového kamerového systému na detekci obličejů.

"Není to všelék, ale může to pomoci," domnívá se expert na organizovaný zločin Miroslav Mareš.

Letiště budou hlídat policisté z nové jednotky

Pražské Letiště Václava Havla bude od příštího roku střežit čtrnáct policistů z Národní jednotky pro zpracování údajů jmenné evidence cestujících (PNR).

Jejich úkolem je procházet data leteckých dopravců s cílem najít osoby zapojené do trestné činnosti nebo terorismu. Čtrnáctičlenná jednotka z řad policistů Národní centrály proti organizovanému zločinu bude kontrolovat osobní údaje cestujících, které jim poskytnou letečtí dopravci. Počty policistů se budou v jednotce později navyšovat.

Přestože jde o mezinárodní návrh z dílny Evropské unie, může podle odborníka na organizovaný zločin Mareše narazit při velkém shromažďování osobních dat.

"Přestože to může sem tam odhalit někoho nebezpečného, je tu riziko koncentrace velkých dat na jednom místě. V případě hacknutí databáze to může být výrazný zásah do osobnostních práv lidí, kteří jsou tam vedení," uvedl.

Národní jednotka má nejen analyzovat údaje z letecké dopravy, ale i rozkrývat sítě organizovaného zločinu a bojovat proti terorismu.

Nejčastěji se celní správa na letišti setkává s pašováním drog prostřednictvím balíčků.

"Zadržujeme hlavně poštovní zásilky České pošty. Pokud jde o jedince, jsou to jednotky ročně. Posledního člověka, který pašoval hašiš ve dvojitém dně kufru, jsme chytili letos v červnu," doplnila mluvčí celní správy Šárka Miškovská. Oproti loňskému roku se počet pašovaných drog zvýšil. Z České republiky se nejvíce vyváží marihuana.

Zavedením Národní jednotky se Česká republika připojila k návrhu Evropské unie, který poukázal na úspěch zejména v boji proti drogové kriminalitě.

"Velká Británie za prvních šest měsíců roku 2010 zabavila 212 kg kokainu a 20 kg heroinu na základě získaných dat," uvedla mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová.

V současnosti fungují týmy zpracovávající data leteckých společností ve Spojených státech, Kanadě, Austrálii nebo Spojeném království.

Náklady spojené se zavedením Národní jednotky odhaduje ministerstvo vnitra na 100 milionů korun. Ministerstvo současně předpokládá, že 60 milionů dostane z Fondu pro vnitřní bezpečnost (ISF).

Ministerstvo vnitra chce na Letišti Václava Havla další kamery

Odhalit pašeráky na pražském Letišti Václava Havla má pomoci i plánovaný kamerový systém s biometrickou detekcí obličejů. Zakázku ministerstva vnitra na 71 milionů korun v pondělí projednala vláda. Stejná opatření už vláda schválila v roce 2015, kdy šlo na zvýšení bezpečnosti na letišti 186,5 milionu z vládní rozpočtové rezervy.

V současnosti na letišti už objekty snímající obličeje cestujících fungují. 

Bezpečnostní opatření proti terorismu na letištích jsou podle odborníka Mareše adekvátní a bezproblémová, je podle něj ale třeba, aby se přizpůsobovala dobovým trendům.

Pražské letiště je podle něj významným přestupním uzlem a pojítkem se západními zeměmi. "Obecně se dá říct, že ty dosud zachycené případy přejezdů zahraničních bojovníků byly ze západní Evropy do oblasti Blízkého východu. Nebylo jich ale mnoho," řekl Mareš.

Související