Kauza sportovních dotací se rozrůstá. Policie v úterý z trestných činů, jež prý souvisely s údajnými manipulacemi při rozdělování dotací, obvinila Českou unii sportu jakožto právnickou osobu.

Zároveň i jejího předsedu Miroslava Janstu a generálního sekretáře Jana Boháče.

Všichni obvinění jsou vyšetřováni na svobodě.

Jde o rozdělování peněz z dotačního neinvestičního programu III, pro činnost sportovních organizací, který vypsalo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Zprávu potvrdil redakci zdroj blízký vyšetřování i osoby ze sportovního prostředí.

Skutečnost, že je Česká unie sportu obviněna jako právnická osoba, potvrdil posléze i její advokát Prokop Beneš.

"Usnesení o zahájení trestního stíhání (...) je mimo jiné založeno na na předpokladu, že byly činěny kroky k navýšení zdrojů pro správu majetku Unie a zajištění sportovní činnosti, což ovšem odpovídá stanovám ČUS. Mělo údajně dojít k neoprávněnému navýšení prostředků na provoz ČUS ve výši několika milionů korun," řekl Beneš.

Všechna vznesená obvinění advokát odmítá, neboť podle něj kroky představitelů Unie byly v souladu s právními předpisy a byly vedeny "ve prospěch sportu, sportovců a členů České unie sportu."

Už v květnu byl v rámci stejného případu obviněn i Miroslav Pelta, tehdejší předseda Fotbalové asociace ČR.

Spolu s ním i ministerská náměstkyně Simona Kratochvílová a bývalý šéf sportovního úseku při ministerstvu školství Zdeněk Bříza. Stejně tak byla obviněna jako právnická osoba i Fotbalová asociace ČR.

Právě Kratochvílová s Břízou mají figurovat i v této nové části příběhu, která souvisí s Českou unií sportu.

Podle informací redakce klade policie Janstovi a Boháčovi za vinu, že v rámci činnosti expertní skupiny získali při rozdělování peněz z programu III neoprávněné výhody pro Českou unii sportu.

A poškodili tak další organizace, které z tohoto programu prostředky čerpají, tedy kupříkladu Český olympijský výbor nebo Sokol.

Právník Miroslav Jansta, který je zároveň předsedou České basketbalové federace, je osobou velmi aktivní i mimo oblast sportu. Bývalý poslanec Federálního shromáždění je považován za jednoho z nejvlivnějších politických lobbistů. Je členem sociální demokracie.

Kvůli dotační kauze odstoupila i ministryně Valachová

Miroslav Pelta, který je mimochodem stále místopředsedou České unie sportu, byl spolu s Kratochvílovou zatčen už 3. května. A několik týdnů poté strávil ve vyšetřovací vazbě, ve které je bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová dodnes.

Politickou odpovědnost za celou kauzu převzala i Kateřina Valachová, která se vzdala pozice ministryně školství.

Kvůli policejnímu vyšetřování bylo znovu překontrolováno nebo nově vypsáno hned několik dotačních programů. Proto došlo k výraznému zpoždění při vyplácení dotací z ministerstva do sportovního prostředí. Řada sportovních svazů, klubů a organizací se tak ocitla v ekonomických problémech.

Související