Brusel ve středu udělal další krok k tomu, aby Česko pohnal před nejvyšší evropský soud. Evropská komise vystupňovala svoji kritiku Česka za to, že v rámci platných kvót odmítá přijímat uprchlíky.

Komise dala Česku měsíc na to, aby začalo naplňovat kvóty na přerozdělení uprchlíků z Řecka a z Itálie. Pokud to Praha neudělá, komise Česko zažaluje u Soudního dvora Evropské unie. Pokud by soud následně dal komisi za pravdu, mohl by Česko odsoudit k vysoké jednorázové pokutě a k placení fixní částky za každý den, kdy by dál odmítalo rozhodnutí respektovat.

Povinné kvóty na přijímání uprchlíků platí, tvrdí poradce nejvyššího evropského soudu. Žalobu Slovenska a Maďarska odmítá

Krok, který ve středu komise proti Česku a také Polsku a Maďarsku udělala, se jmenuje odůvodněné stanovisko. Brusel v něm odmítl argumenty, kterými se česká vláda snažila vysvětlit, proč se kvótami odmítá řídit, i když jsou platným evropským zákonem.

"Žádný z argumentů, které tyto země předložily, neopravňuje jejich rozhodnutí odmítnout přijímat uprchlíky na základě kvót," prohlásil eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopulos.

Česko kvóty odmítá jako nefunkční. "Česká vláda opakovaně upozorňuje na nefunkčnost celého systému kvót. Do června letošního roku mají relokace pouze 15procentní úspěšnost a s jejich naplňováním má problém většina členských států," uvedl ve své reakci na krok EK premiér Bohuslav Sobotka.

Nízký počet osob, které se dosud podařilo relokovat, stejně jako skutečnost, že ve svém členském státě určení tyto osoby často dlouho nevydržely a vydaly se za vidinou lepšího života do ekonomicky vyspělejších členských států, podle premiéra zřetelně demonstrují, že relokace selhávají i po stránce samotné realizace.

Česká argumentace, ale není přesná: země Evropské unie si z Řecka a z Itálie jen v červnu rozdělily skoro tři tisíce uprchlíků, jak uvedla Evropská komise. Dalších skoro pět tisíc lidí je podle komise v Řecku a v Itálii na přesun do jiných zemí připraveno.

Česko ovšem namítá, že uprchlíci chtějí do zemí, jako je Německo nebo Švédsko, a o přemístění do Česka nemají zájem.

Česko by v rámci kvót mělo přijmout zhruba 2600 uprchlíků z Řecka a z Itálie. Jedná se pouze o lidi, kteří mají nárok na azyl, nikoliv o ekonomické migranty. Vláda zatím přijala jen 12 běženců. Od loňského léta přitom nenabídla přijetí ani jednoho žadatele o azyl. Právě kvůli tomu Evropská komise Česku hrozí soudem. Například Slovensku nenaplnění kvót nevyčítá, i když přijalo jen 16 uprchlíků. Na rozdíl od Česka ale pravidelně nabízí, že převezme další.

Kvóty na přerozdělení celkem 160 tisíc uprchlíků přijaly země unie předloni, jejich platnost letos v září vyprší. Česko tehdy spolu se Slovenskem, Maďarskem a Rumunskem hlasovalo proti kvótám, nedokázalo si ale vyjednat podporu dalších zemí a bylo přehlasováno.

V rámci kvót si zatím země EU z Řecka a z Itálie rozdělily necelých 25 tisíc uprchlíků.