Češka zraněná předminulý týden při útoku na turisty v egyptské Hurghadě je ve stavu klinické smrti, uvedlo ve středu české ministerstvo zahraničí.

Zdravotní stav ženy, která byla hospitalizována v Káhiře, se v pondělí prudce zhoršil. Česká republika vyslala na místo tým lékařů a vojenský speciál. Čeští odborníci na místě potvrdili diagnózu egyptských kolegů. Ženě selhalo několik orgánů a její mozek není zásobován krví. Z medicínského hlediska podle českých lékařů není možné očekávat zlepšení stavu pacientky.

"Je nám nesmírně líto, ale pacientčin oběh udržují už jen přístroje, fakticky není z medicínského hlediska možné očekávat, že by byla naděje na zlepšení.

Přes veškerou možnou léčbu její tělo nezvládlo boj se zraněními," popsal ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch.

"Multiorgánové selhání je komplikace, kterou známe po závažných stavech pacientů. Dochází k němu i několik dnů po zdánlivé stabilizaci člověka, tělo celkově nezvládne zátěž.  Medicína, bohužel, není všemocná," dodal Kolouch.

Rodina je na palubě vojenského speciálu Medevacu v péči vojenských lékařů a po návratu bude na blízké čekat vojenský psycholog.

Ještě v pondělí dopoledne se uvažovalo o pacientčině transportu do Česka, ale poté se její stav prudce zhoršil a lékaři rozhodli, že v Egyptě bude muset zůstat. V úterý večer ministerstvo zahraničí informovalo, že ženin stav je kritický.

Do Káhiry v úterý přicestovali také tři čeští odborníci, kteří se s egyptskými doktory shodli, že pro pacientku nebylo možné udělat více.

Šestatřicetiletá Češka byla zraněna 14. července v Hurghadě, kde mladý Egypťan zaútočil nožem na turisty na pláži. Dvě německé turistky zabil a další turistky zranil, mezi nimi ženu z Česka, kterou zasáhl do nohy a do zad.

Související