Všimli jste si někdy, jak velikou roli při divadelní hře hraje divák? Z jistého úhlu pohledu by se dokonce dalo říci, že v divadle hraje zejména divák. A co hraje divák? Divák hraje zejména to, že tam není.

To, že je to role pasivní, na věci nic nemění. Na jevišti se odehrává kupříkladu vražda. A v sále mohou sedět stovky lidí, kteří jsou při síle a akceschopní − přitom nikdo nezasáhne, nikdo nic neudělá. Protože hrají, že tam nejsou. Součástí role "nebytí tady" je i to, že divák během představení musí být tiše, nerušit, nezasahovat, nezapojovat se (leda by "zapojování publika" bylo součástí scénáře) − prostě sedět jako pěna, protože kdyby divák přestal hrát, že tam není, kouzlo divadla by nadále nemohlo fungovat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Zhruba před sto lety se začalo hovořit o závislosti fyzikálních jevů na jejich pozorovateli.
  • Možná se něco podobného děje i v ekonomii, která chtěla být technicky matematická jako fyzika.
  • A najednou musí svou pozornost zaměřit nejen na zisk firmy či užitek jednotlivce, ale i na širší celek, a musí tedy být vnímavější.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru