Severní Korea pravděpodobně odpálila další mezikontinentální balistickou raketu, která doletěla do vzdálenosti 1000 kilometrů, než dopadla do Japonského moře. Informovala o tom v pátek agentura Reuters s odkazem na mluvčího Pentagonu Jeffa Davise. Jednalo by se tak o druhou zkoušku mezikontinentální střely, o jejím prvním údajně úspěšném testování informoval Pchjongjang na začátku července.

Funkční a technicky dokonalé mezikontinentální balistické střely mají dosah nejméně 5500 kilometrů. Největší město Aljašky Anchorage je od severokorejské metropole Pchjongjangu vzdálené 6000 kilometrů, střední Evropa asi 8000 kilometrů.

Vypálená střela letěla 45 minut, než dopadla do japonských vod, uvedl mluvčí japonské vlády Jošihide Suga. Podle něj jde o jasné porušování rezolucí OSN.

"Severokorejské provokace jsou absolutně nepřípustné," řekl mluvčí Suga. Japonský premiér svolal schůzi rady národní bezpečnosti.

O testování další střely informovali i jihokorejští vojenští představitelé, podle nichž raketa startovala z oblasti poblíž hranic s Čínou. Úřad jihokorejského prezidenta Mun Če-in v reakci na incident oznámil, že chce se Spojenými státy jednat o dalším rozmístění amerického protiraketového štítu THAAD v regionu.

Evropská unie testování další rakety označila za "přímé porušení" mezinárodních povinností a "závažnou hrozbu" mezinárodní bezpečnosti. Severokorejce pak vyzvala, aby přistoupili k dialogu a odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Jednat o tom chce i šéfka unijní diplomacie Frederika Mogheriniová na zasedání s jihokorejským ministrem zahraničí a dalšími členy Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), které by se mělo konat na začátku srpna.

KLDR střelu odpálila kolem půlnoci místního času (odpoledne SELČ), což je poměrně vzácné. Režim se tak snaží demonstrovat svou provozní všestrannost, uvedla agentura AP. Severní Korea tak prý chce ukázat, že je schopná střelu odpálit kdykoliv a odkudkoliv, což značně ztíží práci zahraničním vojenským pozorovatelům.

"Odpálení mezikontinentálních balistických raket jasně ukazuje, že se jedná o závažnou a skutečnou hrozbu pro naší národní bezpečnost," řekl v pátek premiér Šinzó Abe. Japonsko, Spojené státy, Čína, Jižní Korea a Rusko by tak podle něj měly vyvíjet na režim KLDR větší tlak.

Související