Účastníci nelegální technoparty u Osečku na Nymbursku, na kterou se od pátku sjelo několik tisíc lidí, během neděle hromadně odjížděli. Na místě byla odpoledne velmi hustá doprava, přijely i policejní antony. Situaci sledoval také policejní vrtulník.

Někteří účastníci akce na místě zůstanou až do pondělí, protože nejsou schopni kvůli svému stavu z louky odjet. Majitel pozemku je podle policie informován a s jejich setrváním souhlasí.

Policisté ráno nevylučovali případný zásah s použitím donucovacích prostředků proti účastníkům, pokud neuposlechnou výzev k opuštění prostoru. Někteří účastníci odjeli už ráno, řekla středočeská policejní mluvčí Michaela Richterová.

"Policie bude situaci na místě monitorovat celou noc, aby nedošlo k dalšímu zapnutí hudby nebo k jiné nelegální činnosti," řekla v 19:00 Richterová.

Policisté ráno nevylučovali případný zásah s použitím donucovacích prostředků proti účastníkům, pokud neuposlechnou výzev k opuštění prostoru. Někteří účastníci odjeli už ráno. Uvedla to středočeská policejní mluvčí Michaela Richterová.

Starosta Osečku Armín Delong uvedl, že zastupitelé se chystají přijmout zákazovou vyhlášku, která umožní dát zákazy vjezdu na některé cesty a porušení zákazu trestat. Podle něj jsou značně poškozené louky před senosečí, obyvatele také obtěžoval hluk.

"Samozřejmě, že všichni byli otrávení," uvedl. Takové akce se podle něj mají pořádat na vytipovaných opuštěných letištích. Okolí obce už zažilo větší technoparty v roce 2005, v uplynulých letech se poblíž konalo několik menších akcí.

Technoparty začala v pátek, v sobotu na ní bylo až šest tisíc lidí. Policisté je vyzvali k odjezdu, většinou ale neuposlechli. Mnoho lidí bylo pod vlivem alkoholu a drog, a nemohli tak hned odjet.

"Policie dnes (v neděli) opět vyzývala účastníky, aby ukončili akci a vyklidili prostor s tím, že ještě další výzvy budou probíhat," uvedla Richterová. Pro případ, že by účastníci akce neslyšeli policejní výzvy, byly podle ní zpracovány výzvy k opuštění prostoru v písemné podobě, a to v češtině, angličtině a němčině.

"V návaznosti na další vývoj bude rozhodnuto o případném využití služebního zákroku s použitím donucovacích prostředků," dodala v neděli dopoledne mluvčí. Zatím ale k němu nepřistoupila a zřejmě to ani nebude potřeba.

Policie v sobotu kolem poledne uzavřela všechny přístupové cesty, lidi kteří se rozhodli odjet, pouští z akce bez problémů. Výzvu k ukončení policisté několikrát zopakovali. Řešili také řadu dopravních přestupků včetně pohybu chodců po dálnici.

Technoparty se konala na ploše o rozloze 8,5 hektaru, na místo přijely stovky aut účastníků technoparty, mezi nimiž jsou i cizinci. Na louce je několik míst s reproduktorovými stěnami, ze kterých zněla hudba různých stylů.

Související