Poslankyně Nina Nováková odstoupila ze středočeské kandidátky TOP 09 do podzimních sněmovních voleb. V pondělí uvedla, že kandidátku nechce podpořit svým jménem. "Já bych nechtěla poškodit TOP 09, ale vstupovala jsem do strany, která byla konzervativní," uvedla. Zda svou budoucnost vidí stále v TOP 09, nechtěla komentovat. Poslanecký mandát za tuto stranu hodlá řádně dokončit.

Nováková měla kandidovat z patnáctého místa. Zdůraznila, že o nevolitelné pozici ví už od března a pořadí na kandidátce není důvodem jejího rozhodnutí. "Není to tak, že bych byla kyselá nebo zklamaná," řekla k motivům, které ji vedly k odstoupení.

Předseda středočeské TOP 09 Jan Jakob nechtěl rozhodnutí Novákové komentovat, protože prý od ní nedostal žádné zdůvodnění. Podobu kandidátky bude v úterý upravovat krajské předsednictvo. "Navrhnu, aby se druhá polovina kandidátky o jedno místo posunula," uvedl. Volné místo by měla obsadit první náhradnice.

Nováková uvedla, že se chce věnovat tématům evropské kulturní identity v rámci středoevropské platformy s osobnostmi ze Slovenska, Rakouska, Maďarska a Polska. Pracovní skupina, v níž jsou politici i představitelé občanské společnosti, nesouhlasí s ideologiemi, jako jsou naivní multikulturalismus a absolutní liberalismus. "Za současné politické a společenské situace to považuji za mnohem prospěšnější než boj o setrvání ve vysoké politice," uvedla ke své účasti v projektu, který podle ní zatím nebude politickým subjektem.

Lídrem středočeské kandidátky TOP 09 je předseda strany Miroslav Kalousek. Druhé místo patří Jakobovi a trojkou je místostarosta Příbrami Václav Švenda. V první pětici jsou ještě veterinární lékař a místopředseda středočeské TOP 09 Petr Matušina a místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Helena Langšádlová.

Související