Elektrárna Dětmarovice na Karvinsku, v níž v pátek hořelo, zůstává mimo provoz. Kdy tam bude možné opět spustit výrobu elektřiny, bude záležet i na vyjádření statika, který by v pondělí místo požáru měl prohlédnout. Řekl mluvčí společnosti ČEZ, která elektrárnu provozuje, Vladislav Sobol. Elektrárna dodává teplo do Bohumína a Orlové na Karvinsku. Nyní je ČEZ zásobuje z náhradních zdrojů.

Zásah u požáru rekonstruovaného absorbéru, tedy zařízení, které v elektrárně slouží ke snižování emisí síry, hasiči formálně ukončili v pondělí v 07:45. V elektrárně začalo hořet v pátek okolo 10:30, požár se podařilo lokalizovat tentýž den okolo 18:00, do neděle pak hasiči pod kontrolou nechávali dohořet ohniska požáru a mimo jiné ochlazovali tlakové láhve.

Podle Sobola zatím nelze říci výši škod, které požár způsobil. Zatím nejsou známy ani příčiny požáru, jimiž se v pondělí začnou zabývat vyšetřovatelé policie a hasičů.

Mluvčí řekl, že všichni zaměstnanci elektrárny jsou v práci. Řadu provozů, jako administrativní nebo údržbářská pracoviště, důsledky požáru přímo neovlivňují. "Lidé, jejichž zařízení stojí, mají náhradní práci a podílejí se na servisu a opravách, které by jinak museli dělat jindy. Podílejí se dále na zajišťování dodávek teplé vody pro Orlovou a Bohumín z náhradních zdrojů," řekl Sobol.

Tepelná elektrárna Dětmarovice je v provozu od roku 1975. S výkonem 800 megawattů je nejvýkonnější elektrárnou spalující černé uhlí v Česku.