Německé elity v posledních třech letech řeší problém, jak se chovat vůči Rusku. Zůstává tradiční konsenzus, že vztahy se nesmí zhoršovat. Zároveň téměř nikdo netvrdí, že po anexi Krymu je možné pokračovat, jako by se nic nestalo. Jakkoliv však měly vzájemné ekonomické sankce na obchodní vztahy jen omezený dopad, jejich vliv se projeví v budoucnu. Nedávný skandál s dodávkou turbín od Siemensu na Krym bez vědomí německé společnosti ukázal, že předchozí atmosféra důvěry je pryč.

Situaci navíc komplikuje nový americký zákon, který může ohrozit i zbývající společné rusko-německé projekty hlavně v oblasti energetiky. Na zákon, který umožňuje americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi zavést další sektorové sankce, především v energetice, ostře reagují německé podnikatelské kruhy. Jmenovitě se v něm hovoří i o plynovodu Nord Stream 2, který je označen jako škodlivý pro evropskou energetickou bezpečnost.

"Pokud bude německým firmám zakázáno účastnit se výstavby plynovodů, mohou být zmrazeny důležité projekty pro bezpečnost dodávek energií. V takovém případě by to mělo citelný dopad i na německou ekonomiku," řekl ruské agentuře TASS Volker Treier ze svazu obchodně-průmyslových komor DIHK.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se