Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) na konci minulého týdne pozatýkala skupinu bývalých i současných policistů. Podle inspektorů část z nich vynášela informace ze spisů a interních databází policie. A následně je údajně prodávali soukromým detektivům.

"Zahájili jsme trestní stíhání dvou příslušníků policie, jednoho bývalého policisty a dalších pěti civilních osob," potvrdila informace Aktuálně.cz mluvčí GIBS Radka Sandorová. Podle informací redakce se jedná o dva příslušníky pražské policie venkov-jih.

Inspektoři si na skupinu došlápli proto, že policisté údajně na základě žádostí mimo sbor neoprávněně vstupovali do systémů policie a ministerstva vnitra. "A ty jsou určeny pouze pro služební potřebu," dodala Sandorová.

Policisté měli následně informace, které měsíce získávali třeba z centrálního registru obyvatel, centrálního registru vozidel, pátrání po osobách nebo z evidence k trestní minulosti konkrétních osob, předávat za peníze lidem mimo sbor. A to hlavně soukromým detektivů, kteří je využívali při svém podnikání.

Dva policisté a jeden bývalý člen sboru jsou obviněni ze zneužití pravomoci a z neoprávněného přístupu k počítačovému systému. Bývalý policista byl v době páchání trestného činu u PČR ještě zaměstnán.

Soukromí detektivové se měli podle inspektorů a Městského státního zastupitelství v Praze dopustit navádění k těmto trestným činům. V současné době je všech osm lidí stíháno na svobodě.

Související