Moravskoslezská policie podala návrh na vazbu dvou ze tří lidí, které v pátek dopoledne obvinila, v souvislosti s vyhořením kostela Božího těla v Třinci-Gutech. Třetího bude stíhat na svobodě. "Mohu potvrdit, že jsme sdělili obvinění třem osobám české národnosti za obecné ohrožení. Jeden je mladistvý," informoval ředitel krajské policie Tomáš Kužel.

Dozorující státní zástupce Josef Šuhaj řekl, že podal návrh na vzetí do vazby u dvou obviněných, u třetího podle něj dostatečné důvody pro uvalení vazby nebyly.

Státní zástupce uvedl, že u jednoho z obviněných shledal dva důvody pro uvalení vazby. "Jednak je to obava z případného maření vyšetřování s ohledem na výši trestní sazby, kterou je ohrožen. Možný trest, který mu hrozí, by mohl vést k tomu, že se bude vyhýbat trestnímu řízení. Další důvod vazby je vazba předstižná, tedy že by mohl pokračovat v obdobné trestné činnosti," řekl Šuhaj. U druhého obviněného se podle něj jedná pouze o předstižnou vazbu.

Třetí obviněný byl ze zadržení propuštěn. "S ohledem na jeho nízkou míru účasti na vytýkané trestné činnosti se nedomníváme, že by vazební řízení mělo smysl nebo bylo důvodné," řekl Šuhaj. 

Obviněným hrozí trest osm až patnáct let vězení. Motiv policie nezná a je podle Kužela předmětem vyšetřování.

Kostel vyhořel v noci z úterý na středu. Plameny stavbu prakticky celou zničily. Téměř nedotčený zůstal pouze kříž stojící těsně vedle věže kostela. Při požáru nebyl nikdo zraněn, hmotné škody půjdou podle prvotních odhadů do desítek milionů korun.

Podle letopočtu vytesaného v portálu je možné, že kostel v Gutech byl postaven roku 1563, mohl ale být ještě starší.

V letech 2012 až 2014 byl kostel zrekonstruován za 4,3 milionu korun.

Záhy po požáru se začalo uvažovat o obnově kostela. Většinu nákladů by měla pokrýt pojistka, o další náklady je připraveno podělit se ministerstvo kultury a město, připravuje se také veřejná sbírka a počítá se s příspěvkem vlastníka památky, tedy místní farnosti.

Související