Tak ještě jednou. A ještě jednou. A ještě. A ještě. Lídr sociální demokracie v letošních parlamentních volbách Lubomír Zaorálek stojí před kamerou na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti a snaží se před ní co nejstručněji shrnout svůj den s voliči. Příliš se mu to nedaří, patří totiž k politikům, kteří jsou zvyklí mluvit obsáhle, navíc je pro něj mluvení pro takový typ předvolebních rozhovorů nové.

"Učím se, není to tak, že bych si dopředu věděl rady. Vždycky jsem ale říkal, že musíme být v ČSSD v něčem odvážnější, víc jít za lidmi, takže to zkouším dělat jinak," říká poté, co se mu nakonec stručný klip podařilo dotočit.

Zatímco Andrej Babiš i někteří další politici vozí s sebou malé štáby s kamerou a mikrofonem už delší čas, Zaorálek zkouší něco takového teprve nyní.

Nic jiného mu ani nezbývá, čas do říjnových voleb velmi rychle utíká a ztráta sociální demokracie na první místo je podle průzkumů stále hodně velká.

Emotivnější než Sobotka

Když se dřívější lídr Bohuslav Sobotka rozhodl po tlaku toto místo uvolnit právě Zaorálkovi, očekávali mnozí straníci od Zaorálka zcela jiné vystupování v kampani. Tedy podstatně živější, přímočařejší, emotivnější - jak sám Zaorálek sliboval.

A v Uherském Hradišti, které bylo jednou ze zastávek na předvolební šňůře, působí Zaorálek skutečně jinak, než bylo zvykem u Sobotky.

Při debatě v místní kavárně se hned po představení zvedne od stolku, stoupne si, jde blíž k lidem a přes hodinu s nimi otevřeně diskutuje. Nešetří přitom gesty, často máchá před sebou rukama, a když někdo z oponentů zvýší hlas či zostří kritiku, Zaorálek se k němu ještě víc přiblíží a pouští se do emotivnějšího vysvětlování.

"Jak vaši ekonomičtí diplomaté na ministerstvu zahraničí pomohli malým podnikům? Má zkušenost je taková, že jejich pomoc je velmi špatná," stěžuje si jeden z místních podnikatelů. "Má zkušenost je taková, že nemáte pravdu," zareaguje Zaorálek, jenže podnikatel ho přeruší. "Můžu vám dokázat, že vaši pracovníci jsou neefektivní, pomalí a ničemu nepomáhají," říká, a když Zaorálek opět odpovídá, skáče mu podnikatel do řeči. "Nechte mě domluvit," prosí Zaorálek a nakonec se dostane k delší odpovědi, ve které popisuje, co všechno jeho diplomaté pro podnikatele dělají.

Tázající svůj názor nemění, ale po skončení debaty za ním Zaorálek sám zajde a dál se dává do řeči.

Na prohlídku bývalé věznice není čas, stále zvoní telefony

Času ale mnoho nemá, což je patrné při návštěvě bývalé věznice, která patří mezi výjimečná místa v České republice. Nikde jinde se nezachovala v tak původní podobě rozsáhlá věznice, ve které komunisté v padesátých letech minulého století věznili, týrali a v několika případech i popravili své nevinné oběti.

Zaorálek přichází na prohlídku s téměř půlhodinovým zpožděním, a stejně se jí nemůže věnovat, protože často musí vyřizovat po telefonu služební záležitosti.

"Musím zároveň úřadovat," připomíná svůj post ministra zahraničních věcí, kterého teď hodně zaměstnává například kauza dvou odsouzených Čechů v Turecku. "Nevadí mi, že nejsem ve své kanceláři, spíš jde o to, že člověk musí neustále mluvit s lidmi v zahraničí. Problém je, že mě tyto věci někdy zdrží a nestihnu mítink tak, jak bych si přál," přiznává.

Přece jen je ale něco, na co se snaží plně soustředit.

V Uherském Hradišti v době jeho návštěvy běžela Letní filmová škola, na kterou jezdil ještě před svou politickou kariérou, navíc jeho ministerstvo patří mezi podporovatele "filmovky".

Zaorálek tak usedá do hlediště na jeden z filmů Františka Čápa, který v roce 1949 emigroval z Československa a točil filmy v Německu a ve Slovinsku. "Pokud se chceme dozvědět více o jiných zemích, Letní filmová škola nám v tom velice pomáhá," podotýká.

Když následující den lídr sociální demokracie umístí na svůj Facebook pracně natočené minutové video, věnuje se v něm výhradně tomuto festivalu.

Stejně jako jiní politici vybírá Zaorálek se svými spolupracovníky z celého dne jen jednu jeho "tvář". Na debatu s občany, věznici ani zpoždění s telefony se nedostalo.