Čeští dovozci vajíček a produktů z nich z Nizozemska a Belgie budou muset laboratorně zjistit, zda potraviny neobsahují prostředek na hubení hmyzu fipronil. Ve čtvrtek to přikázala v mimořádném veterinárním opatření Státní veterinární správa, sdělil její mluvčí Petr Vorlíček. Do negativních výsledků testů nesmí obchodníci uvolnit vejce na trh. Za nedodržení nové povinnosti hrozí až dvoumilionová pokuta.

Kontaminovaná vejce z Nizozemska se objevila i na Slovensku, v Česku zatím ne. "Přestože se žádná vajíčka z Belgie a Nizozemska na našem území až doposud nevyskytují, rozhodli jsme se pro zvýšení potravinové bezpečnosti přijmout mimořádná veterinární opatření, která bez vyšetření na fipronil nepustí belgická a nizozemská vajíčka na náš trh," dodal ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Laboratorní protokol si budou muset firmy uchovávat minimálně půl roku nebo po dobu minimální trvanlivosti výrobku, pokud by byla delší než šest měsíců. V ČR byla podle veterinářů vejce z Belgie naposledy v dubnu, z Nizozemska v květnu.

Čeští veterináři odebírají namátkové vzorky zahraničních vajec a kuřecího masa, pokud se objeví na českém trhu.

Minulý týden začaly Německo, Belgie a Nizozemsko stahovat z trhu miliony vajec kvůli možné přítomnosti fipronilu. V Belgii a Nizozemsku úřady kvůli stopám insekticidu ve vejcích a kuřecím mase přistoupily k zavírání chovů.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický. Jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

Nizozemci zatkli kvůli aféře dva lidi

Nizozemská policie ve čtvrtek zadržela dva lidi v souvislosti s aférou kolem jedovatého insekticidu fipronil, který se dostal do milionů vajec nabízených v obchodech v několika evropských zemích. Úřady v Nizozemsku a v Belgii v této souvislosti provedly několik razií, informovala agentura AFP. V Dánsku ve čtvrtek místní úřady oznámily, že se v zemi prodalo 20 tun infikovaných vajec z Belgie a v Rumunsku úřad pro potravinovou bezpečnost (ANSVSA) zabavil tunu kontaminovaného vaječného produktu z Německa."Jde o dva firemní manažery, kteří pravděpodobně použili produkt v drůbežárnách," sdělila mluvčí nizozemské prokuratury Marieke van der Molenová. Nizozemská média uvedla, že zadržení jsou ze společnosti Chickfriend.

Skandál kolem insekticidu je již předmětem trestního řízení v Belgii i Nizozemsku. Úřady těchto zemí se v posledních dnech vzájemně obviňovaly, že dopustily, aby se jedovatá látka dostala bez kontroly do potravin.

Kvůli insekticidu byly z obchodů v Německu, Belgii a Nizozemsku staženy miliony vajec. Britské úřady ve čtvrtek informovaly, že na 700 000 infikovaných vajec se dostalo i do britských obchodů. Německý výrobce fipronilu BASF oznámil, že z "ekonomických důvodů" produkt již nebude prodávat v Evropské unii.

Tunu kontaminovaného žloutku ve čtvrtek rumunské úřady zabavily v jednom ze skladů v Temešváru na západě země. "Produkt byl stažen ze skladu, který ho obdržel z Německa. Na trh se nedostal žádný z kontaminovaných výrobků, tisíc kilogramů vaječných žloutků úřad spálí," uvádí se v prohlášení.

Německý ministr zemědělství Christian Schmidt v úterý označil skandál s kontaminací vajec za kriminální. Podle něj selhal evropský systém včasného varování.