Být milionářem není tak těžké, jak se zdá. Vlastně je to dost snadné. Stačí si vytvořit vlastní měnu. Řekněme, že vaše jméno je Jan. Můžete si dle libosti vytisknout, kolik ráčíte z měny, která může nést vaše jméno, třeba tedy Janovky. Nebo Jandolary. Vaše měna vám ovšem bude zcela na nic, dokud ji nezačne uznávat i někdo jiný. Peníze, ač se to nezdá, jsou primárně vztahová, mezi-lidská věc. Peníze, aby měly smysl, mohou existovat pouze mezi lidmi. Nikdy "uvnitř" nich. Koneckonců, každý hloubavější člověk si dříve či později uvědomí, ke svému zklamání či nadšení, že žádnou vnitřní měnu nemá.

Peníze jsou často hanlivě označovány za sobecké. Zároveň však úzkostlivě vyhledávány a shromažďovány, i na úkor osobních morálních obětí. Přitom peníze, (s)měna, jsou možné jen v situaci, kdy toto médium překročí osobní hranice a stane se uznávaným právě nikoli jen "uvnitř" mě samotného (má vlastní hypotetická měna), ale i mimo mě. Peníze, nakolik nás rozdělují, nás zároveň drží pohromadě. Umožňují ajťákovi bez okolků dát si cheeseburger, byť v životě nezasel, krávu nedojil ani neporážel.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru