Předloni v létě kvůli Lukáši Čadkovi zasedala Bezpečnostní rada státu; řešila totiž, zda malý obchodník může ohrozit státní Českou poštu.

Pětatřicetiletý Čadek tehdy po státním podniku požadoval odškodné 27 milionů korun za zmařený obchod. Navíc přišel s tím, že po něm člen ČSSD Kamil Choc požadoval úplatek ve výši tří milionů korun, za který mu prý zařídí u ministra vnitra Milana Chovance - pod kterého pošta spadá -, že požadované peníze dostane.

Vše se ale nakonec obrátilo proti Čadkovi a státní zástupce jej obžaloval z nepřímého úplatkářství a pokusu o podvod. V domlouvání korupce byl prý aktivní a ohlásil ji až se zpožděním a dokumenty, kterými nárokoval zaplacení požadované sumy, zfalšoval.

A jak nyní redakce zjistila, Čadek je podvodník, respektive spíše podvodníček, který byl již čtyřikrát pravomocně odsouzen. Odvolání proti pátému verdiktu, kdy jej Obvodní soud pro Prahu 8 poslal za další podvod na dva roky nepodmíněně do vězení, bude přespříští týden řešit Městský soud v Praze.

Obchod bez smlouvy

Čadek se "proslavil" před dvěma lety, když informoval o svém sporu s Českou poštou; domluvil se s ní prý na obchodu, kvůli kterému zkrachoval.

V minulosti pro poštu dodával doplňkové zboží, které prodávala na svých přepážkách. Například šitíčka či v osmdesátých letech módní "céčka". A protože spolupráce byla prý úspěšná a zboží šlo na odbyt, dohodl se s jejími manažery na další akci; že dodá poště zboží do dárkové soutěže - například dětské oblečení či prádlo se Čtyřlístkem.

Čadek tak nakoupil sedm a půl tisíce mikin, 71 tisíc triček, čtvrt milionu párů ponožek nebo 68 tisíc polštářků za 22 milionů korun. Vše mu ale nakonec zůstalo neprodejné na skladě - dohodu s poštou totiž neměl písemně uzavřenou. A ta nakonec z plánované spolupráce vycouvala. Čadek se tak ocitl ve spirále dluhů a podal žalobu, v níž chce po poště 27,2 milionu korun odškodného.

Předloni v červnu pak přišlo druhé dějství; Čadek oznámil, že mu jistý Kamil Choc nabídl, že za dva miliony pro ČSSD a další milion pro Chovance zařídí s poštou dohodu. Čadek s odstupem dvou týdnů schůzku s Chocem (který byl členem ČSSD) nahlásil na státní zastupitelství a policie začala vše prověřovat.

Nakonec ale obvinila nejen Choce, ale i Čadka a jeho firmu. Čadek spolu s Chocem je obžalován z nepřímého úplatkářství, sám Čadek a jeho firma K+R Mont pak z podvodu. Některé e-maily a další dokumenty, kterými dokládal údajnou dohodu s poštou, byly totiž podle policie pozměněné.

Upřesněte obžalobu

Státní zástupce Zdeněk Matula podal obžalobu letos v květnu. Ale soudkyně Veronika Čeplová - která poslala do vězení například Marka Dalíka - případ před měsícem vrátila k došetření.

"Případ jsem vrátila kvůli procesní vadě, která se netýká pana Čadka, ale stíhání právnické osoby," uvedla Čeplová bez bližších podrobností.

Žalobce Matula se však proti vrácení odvolal a o tom, zda je třeba obžalobu přepsat nebo má soud případ začít projednávat, rozhoduje Vrchní soud v Praze. Ten případ dostal na stůl tento týden a měl by rozhodnout během měsíce.

Tři podvody a jedna zpronevěra

Jenže ještě dříve se bude Městský soud v Praze zabývat dalším případem, ve kterém Čadek figuruje; obvodní soud pro Prahu 8 jej letos v květnu poslal na dva roky do vězení za podvod při obchodu s uzeninami.

Čadek od svého obchodního partnera Josefa Zapoměla v průběhu roku 2014 vylákal podle prvoinstančního rozsudku 725 tisíc korun na údajný provoz a založení bufetu v Praze 4. Všechny peníze si ale prý nechal. Protože již byl za předchozí podvod a zpronevěru v tříleté podmínce, uložil Obvodní soud pro Prahu 8 Čadkovi dvouletý nepodmíněný trest odnětí svobody. Vězení vysvětlila soudkyně Iva Diepoltová tím, že se majetkových trestných činů dopustil opakovaně. Poukázala rovněž na to, že v roce 2012 byl Čadek obžalován i pro úvěrový podvod a stíhání bylo podmíněně zastaveno.

Mám zaplacenou dovolenou

Soud měl začít projednávat případ již 24. srpna, ale nakonec jej musel odložit na poslední srpnový den. Čadek se totiž soudu omluvil s tím, že bude na týdenní dovolené v Chorvatsku - a doložil to tím, že již zaplatil více než 30 tisíc za pronájem apartmánu.

Reakci Čadka se nepodařilo získat. Změnil si telefonní číslo a na místě trvalého bydliště v centru Prahy není k nalezení.

Související