Ve věku jedenadevadesáti let v neděli odešel americký komik Jerry Lewis.

Oznámil to americký filmový časopis Variety, podle něhož herec zemřel z přirozených příčin ve svém domě v Las Vegas. Po boku prý měl rodinu.

Lewis, vlastním jménem Joseph Levitch, se narodil v rodině ruských Židů. Oba rodiče pracovali v zábavním průmyslu a Lewis v jednom jejich představení účinkoval už jako pětiletý.

Kariéru herce a režiséra začal v patnácti.

Po druhé světové válce se proslavil zejména společnými filmy s hercem a zpěvákem Deanem Martinem. Natočili spolu 16 titulů, které byly finančně velmi úspěšné.

Lewis byl v tomto tandemu praštěným parťákem uhlazeného Martina. Spolupráce s Martinem starším o devět let skončila v roce 1956, kdy se Lewis stal nejlépe placeným hercem v Hollywoodu.

Tandem se prý rozpadl kvůli Lewisovým ambicím stát se producentem i režisérem a obecně mít vše pod palcem.

Znovu je dal dohromady až Frank Sinatra roku 1976 na charitativní akci. Nakonec se přátelili až do Martinovy smrti roku 1995.

Lewis se sám prosadil v 60. letech v komerčně úspěšných snímcích jako Zamilovaný profesor či Hotelový poslíček nebo v parodii na Popelku Cinderfella. Hotelového poslíčka už sám režíroval.

Po delší pauze, kdy se zdálo, že Lewise opustila šťastná hvězda, měl znovu úspěch roku 1982 s rolí ve snímku Martina Scorseseho Král komedie, kde účinkoval s Robertem de Nirem.

Dařilo se mu rovněž na Broadwayi. V roce 1995 se stal tamní nejvíc placenou hvězdou za roli pana Applegatea v muzikálu Damn Yankees.

V jednom rozhovoru Lewis řekl, že klíčem k úspěchu je udržet si vlastnosti dítěte.

"Měl jsem ohromný úspěch s tím, že jsem byl naprostý idiot. Hledím na svět očima dítěte, protože je mi devět. Uvízl jsem v tomto stavu a postavil jsem na tom svou kariéru," sdělil v roce 2002.

Lewis též hostil každoroční charitativní akci ve prospěch lidí trpících svalovou dystrofií. Americký Senát mu za to v roce 1976 udělil vyznamenání, o rok později byl Lewis nominován na Nobelovu cenu za mír.

Podle jeho agenta Lewisovy charitativní akce dohromady vydělaly 2,45 miliardy dolarů.

V pozdějším životě si herec vysloužil kritiku za rasistické výroky. Lewis byl znám svými pravicovými politickými názory.

Dvakrát byl Jerry Lewis ženatý, měl sedm dětí. Od 60. let ho pronásledovaly zdravotní potíže, kvůli nimž užíval léky proti bolesti. Od roku 1982 prodělal dva infarkty.

Související