Výbuch při havárii lisu v pardubické společnosti na výrobu výbušnin Explosia zranil tři lidi. Řekli to generální ředitel firmy Josef Tichý a mluvčí policie Eva Maturová. Škoda se předběžně odhaduje na 15 milionů korun.

Podle Tichého vybuchl lis na tvarování zrn střelného prachu. "Tři středně těžce zranění byli převezeni do nemocnice. Na místě pracují naši vyšetřovatelé, je tu Český báňský úřad," uvedla Maturová.

Podle mluvčího společnosti Martina Vencla byli zranění zaměstnanci proškoleni a znali zásady bezpečnosti práce. Stroj, který explodoval, nevykazoval žádné závady. "Došlo k technologickému zahoření střelného prachu při jeho lisování," uvedl Vencl.

Hasiči zajistili objekt výroby střelného prachu, který byl poškozen výbuchem. Celková škoda bude záležet na míře poškození strojního vybavení i budovy. "Ostatní výroba v podniku je zachována, žádná omezení nejsou. Budova je opáskovaná, ale její okolí je naprosto nedotčené," řekl Vencl.

Podle policejní mluvčí Maturové byla budova, v níž nastal výbuch, poškozena jen mírně. "Když bylo rozhodnuto, že je bezpečná, vstoupili vyšetřovatelé dovnitř a ohledávají místo exploze. Uvidíme, zda došlo k pochybení člověka nebo k závadě na stroji, který střelný prach zpracovával," řekla Maturová. Podle ní může celé vyšetřování trvat měsíce i roky.

Při nehodě do ovzduší unikly zplodiny po zahoření prachu v množství, které není pro okolí škodlivé. Generální ředitel společnosti Explosia jmenoval odbornou komisi, která bude při vyšetřování nehody spolupracovat s policií a zástupci Obvodního báňského úřadu.

Při výbuchu v Explosii 20. dubna 2011 zahynuli čtyři zaměstnanci firmy. Exploze v podniku na výrobu výbušnin a trhavin zničila dva železobetonové podzemní objekty, další budovy poškodila. V objektu se vyráběl Perunit, což je trhavina dynamitového typu, která se používá zejména na odstřel skalního masivu.

Související