"Ve škole nám tvrdili, jací jsou to naši velcí bratři, tak jsme přemýšleli, jak je možné, že nás zradili," vzpomíná na sovětskou okupaci v srpnu 1968 umělkyně Dáda Libánská. Její příběh v disentu začal podobně jako u dalších odpůrců a odpůrkyň režimu právě dnem, kdy vojska Varšavské smlouvy vstoupila na území tehdejšího Československa a okupovala ho více než dvacet následujících let. Po 21. srpnu 1968, od kterého v pondělí uplynulo 49 let, se k disentu připojila i literární historička Marie Rút Křížková, jejíž otevřené prohlášení proti invazi odvysílal rozhlas, kvůli čemuž přišla o práci učitelky. Nebo zpěvačka Marta Kubišová, která pár dní po zahájení okupace nazpívala pro televizní seriál píseň Modlitba pro Martu, kvůli které nemohla do roku 1989 veřejně vystupovat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Socioložky z Akademie věd v rámci projektu Ženy v disentu zkoumaly, jaké role měly ženy v odporu proti komunistickému režimu před rokem 1989.
  • Postupně vyzpovídaly dvě desítky známých i neznámých disidentek, které ve městech a regionech pomáhaly šířit opoziční myšlenky.
  • Z rozhovorů vyplynulo, že ženy byly mnohem praktičtější a naplňovaly vize, se kterými přicházeli muži. Kniha rozhovorů se bude křtít symbolicky - 17. listopadu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.