"Ve škole nám tvrdili, jací jsou to naši velcí bratři, tak jsme přemýšleli, jak je možné, že nás zradili," vzpomíná na sovětskou okupaci v srpnu 1968 umělkyně Dáda Libánská. Její příběh v disentu začal podobně jako u dalších odpůrců a odpůrkyň režimu právě dnem, kdy vojska Varšavské smlouvy vstoupila na území tehdejšího Československa a okupovala ho více než dvacet následujících let. Po 21. srpnu 1968, od kterého v pondělí uplynulo 49 let, se k disentu připojila i literární historička Marie Rút Křížková, jejíž otevřené prohlášení proti invazi odvysílal rozhlas, kvůli čemuž přišla o práci učitelky. Nebo zpěvačka Marta Kubišová, která pár dní po zahájení okupace nazpívala pro televizní seriál píseň Modlitba pro Martu, kvůli které nemohla do roku 1989 veřejně vystupovat.

V článku se dále dozvíte

  • Socioložky z Akademie věd v rámci projektu Ženy v disentu zkoumaly, jaké role měly ženy v odporu proti komunistickému režimu před rokem 1989.
  • Postupně vyzpovídaly dvě desítky známých i neznámých disidentek, které ve městech a regionech pomáhaly šířit opoziční myšlenky.
  • Z rozhovorů vyplynulo, že ženy byly mnohem praktičtější a naplňovaly vize, se kterými přicházeli muži. Kniha rozhovorů se bude křtít symbolicky - 17. listopadu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.