Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL před čtyřmi lety dala voličům 156 slibů, krátce před koncem funkčního období se jí povedlo splnit jen polovinu z nich. Nejvíce restů má Sobotkova vláda v oblasti hospodářství, veřejné správy a sociální politiky.

Z analýzy projektu Demagog.cz plyne, že kabinet splnil 51 procent svých slibů, u 12 procent je možné, že je ještě dokončí. Zbylých 37 procent závazků zůstává nesplněných. Nejvíce restů mají resorty dopravy (ANO), spravedlnosti (ANO), lidských práv (ČSSD) a práce a sociálních věcí (ČSSD). Agendy resortu přitom podle vedoucího projektu Jana Tvrdoně neleží pouze na bedrech jedné strany. 

"I když strana drží některý resort, nelze házet odpovědnost za neprosazení daných slibů jen na ni. Například u automatických valorizací plateb za státní pojištěnce, což prosazovali sociální demokraté, se proti postavilo hnutí ANO," vysvětlil vedoucí projektu Demagog.cz
Jan Tvrdoň.

Jednou z hlavních vládních priorit byl kariérní řád, který po čtyřleté snaze ministerstva školství smetli poslanci ze stolu.

Vláda naopak prosadila většinu kroků spojených se životním prostředím (ANO) a zemědělstvím, které je v kompetenci lidovců.

Mezi splněné závazky pak patří zrušení druhého penzijního pilíře, zvýšení minimální mzdy nebo zavedení druhé snížené sazby DPH na vybrané komodity.

Současně s častějšími teroristickými útoky v Evropě rozšířila vláda řady ozbrojených sil, jak původně plánovala. 

Podle politologa Michala Pinka z Masarykovy univerzity nelze jednoznačně říct, zda bude polovina splněných slibů pro vládu dobrou vizitkou. "Tam je otázka, jak moc jsou ty resty vnímány ze strany voličů. Bojím se, že vláda upřednostňuje to, co se dá dobře mediálně prodat, nikoliv to, co je třeba udělat," doplnil Pink.

Související