V době zahájení daňové kontroly ve společnosti FAU vedl finanční správu Jiří Žežulka. Dnes daňový expert společnosti Apogeo se pro Hospodářské noviny vyjádřil, k čemu může pomoci zbavení finanční správy mlčenlivosti ve sledované kauze.

Opavský obchodník s pohonnými hmotami totiž skončil v insolvenci poté, co se ho nejprve neúspěšně pokusil získat bývalý ministr financí Andrej Babiš a následně na něj finanční správa vydala takzvaný zajišťovací příkaz kvůli doměřené dani za stovky milionů korun. Zároveň by se mělo vyjasnit, jak se v případě likvidace firmy FAU angažoval šéf hnutí ANO Babiš. Ten o kauze zasvěceně mluvil na tajně pořízené nahrávce zveřejněné v neděli.

Jsou to hospodské kecy, a navíc je to sestříhané, říká Pitr o poslední nahrávce. Do konfrontace s Babišem jít nechce

  

HN: Finanční správa ve vydaném zajišťovacím příkazu argumentuje například vytvořením účelového řetězce překupníků mezi firmou FAU a slovenským Slovnaftem, v němž byli ukryti i takzvaní bílí koně, kteří neplatili daň. Navíc si přeprodávali paliva za cenu pod prodejní cenou Slovnaftu. Je třeba tohle obhajitelné u soudu?  

Není to úplně nemožné, je běžné, že pokud například pojistku kupuji přes prostředníka, který nakupuje ve větším množství, je možné získat slevu. Ale FAU byl tak velký hráč na trhu, že si mohl vyjednat exkluzivní podmínky se Slovnaftem a nemusel nakupovat přes prostředníka.

HN: Mohla FAU nevědět o řetězci, který mezi ní a Slovnaftem vznikl?

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.