Před začátkem světového turnaje Hearthstone Global Games doufal český tým, že se dostane alespoň mezi šestnáct nejlepších týmů. V sobotním finále se mu přitom podařilo porazil ukrajinský tým a čtveřice hrářů se tak může pyšnit titulem mistrů světa v on-line karetní hře Hearthstone. Podle hráčů i jejich fanoušků se jedná o největší český úspěch v e-sportu historie.

Turnaj, který trval pět měsíců, je součástí největšího herního veletrhu na světě Gamescomu a je svou formou trochu netradiční. Karetní hra Hearthstone se totiž obvykle hraje individuálně. "Existuje i mistrovství světa jednotlivců, stejný systém funguje například v šachu, kde je velmi populární šachová olympiáda," říká kapitán českého týmu Stanislav Cifka. Národní reprezentace vybírala v každém státu herní komunita hlasováním na internetu. Do českého týmu se tak kromě Cifky dostali další dva hráči – Petr Žalud a Mikuláš Dio. Čtvrtý člen, Jaroslav Vyskočil, byl do reprezentace pozván díky nejlepšímu umístění na českém Hearthstone žebříčku.

Ze 48 národních týmů se do semifinále v Kolíně nad Rýnem dostaly čtyři, USA, Ukrajina, Jižní Korea a Česká republika. Po dramatickém zápase s Američany, ve kterém Češi na poslední chvíli otočili vyrovnaný stav 3:3 ve svůj prospěch, postoupila česká reprezentace do finále. Utkali se v něm s národním týmem Ukrajiny, kterou po dvou hodinách hraní porazili za stavu 4:2.

V názoru na to, jaký ze zápasů byl nejdramatičtější, se jednotliví členové týmu liší. Pro některé to bylo semifinále proti Američanům, pro jiné finální utkání. "Nejdramatičtější moment ve finále bylo to, když se nám podařilo otočit celý zápas s jedním životem," říká Jaroslav Vyskočil.

Kromě titulu mistrů světa a uznání světové komunity Hearthstone si český tým z Německa odvezl výhru 60 tisíc dolarů, tedy kolem 1,3 milionu korun. Většina ze čtveřice se ještě nerozhodla, jak s penězi naloží. Jaroslav Vyskočil z výhry zaplatí cestování na další velké turnaje, Petr Žalud použije část na vybavení bytu. "Slíbil jsem ženě, že jí koupím gauč," doplnil Žalud.

Miliony kombinací karet

Karetní on-line hru hraje po celém světě asi 70 milionů lidí. Její obliba je zapříčiněna také tím, že se velmi podobá karetní hře Magic: The Gathering. Ta je na trhu už čtvrt století a je jednou z nejrozšířenějších papírových her. Mnoho hráčů přešlo právě od karet Magic ke hře Hearthstone, která je úspěšnou transformací papírové hry do virtuálního prostředí.

V praxi každý hráč hraje s 30 kartami o různé síle, s nimiž bojuje s protihráčem. Cílem je přemoci tzv. hrdinu, postavu, kterou si na začátku hry každý z hráčů vybere. V sérii kol se vykládají karty, s nimiž se snaží přemoct karty protivníka. Cílem je porazit protihráče tím, že přemůže jeho hrdinu.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.