Na pondělní jednání koalice nedorazí šéf hnutí ANO Andrej Babiš ani první místopředseda Jaroslav Faltýnek, podle ministra životního prostředí Richarda Brabce nedostali pozvánku. Jednání se nezúčastní ani ostatní šéfové poslaneckých klubů. Hnutí ANO večerní jednání nepovažuje za standardní koaliční radu, vedle Brabce půjdou za ANO na jednání ministři obrany Martin Stropnický, financí Ivan Pilný a dopravy Dan Ťok. Koalice by měla jednat o rozpočtu a například o požadavcích učitelů na zvýšení platů.

V Lednici se v pondělí setkala česká a slovenská vláda, po samostatné schůzi české vlády se uskuteční i koaliční jednání. Spekulovalo se o tom, že by na něj ministři za ANO nešli, protože nejde o oficiální koaliční radu.

"Není to de iure koaliční rada, což považuju za důležité. Je to jen setkání koaličních ministrů za jednotlivé strany, ale krom (premiéra) Bohuslava Sobotky tady nebudou koaliční předsedové. Není tady Pavel Bělobrádek a nebyl pozván Andrej Babiš ani Jaroslav Faltýnek jako první místopředseda hnutí a stálý člen koaliční rady," objasnil Brabec. Doplnil, že na schůzce bude odhadem 60 procent ministrů.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák řekl, že sestavy jednotlivých stran na koaliční radě se mění v závislosti na probíraných tématech. Pozvání do Lednice mu také nedorazilo, o termínu ví pouze z médií. Podobně reagoval i předseda sněmovního klubu lidovců Jiří Mihola.

Neoficiální schůzka podle Brabce neznamená, že se není o čem bavit. "Nemůže to mít oficiální statut, ale daleko podstatnější je, abychom si řekli, jaké jsou možnosti státního rozpočtu a deficitu státního rozpočtu. Je zřejmé, že pokud mají být uspokojeny všechny nároky, které jsou vznášeny především ze strany odborů, tak je to mimo možnosti schváleného padesátimiliardového deficitu," uvedl Brabec.

Školské odbory hrozí tím, že pokud se nevyhoví jejich požadavkům, vyhlásí stávkovou pohotovost. Odbory požadují od listopadu zvýšení platu učitelů v regionálním školství o 15 procent a u nepedagogických pracovníků o 10 procent. Hnutí ANO se podle Brabce bude snažit, aby se nároky učitelů vzaly v úvahu.

"Týká se to i nepedagogických pracovníků. Chtěli bychom zohlednit učitele, oni dostali relativně nejméně přidáno. Navýšení deficitu ale není ideální varianta a existuje nekonečná řada možností," dodal Brabec.

Související