Prezident Miloš Zeman v pondělí na Pražském hradě přijal finančníka a majoritního vlastníka těžební skupiny Czech Coal Pavla Tykače. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Schůzka se konala na žádost Tykače. "Tématem jednání byla energetika a otázka prolomení těžebních limitů," uvedl Ovčáček.

Schůzku potvrdil Tykačův mluvčí Jan Chudomel. "Klíčové téma byla energetika, turbulence na současném energetickém trhu a očekávání do budoucnosti," sdělil bez dalších podrobností.

Vláda předloni rozhodla o tom, že takzvané limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách se prolomí na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly ze skupiny ČEZ. Zeman tehdy krok podpořil. V lomu ČSA, kde těží Severní energetická z Tykačovy skupiny Czech Coal, zůstaly limity, stanovené v roce 1991, zachovány.

Severní energetická proto postupně propouští havíře i zaměstnance z administrativy. Ukončení těžby uhlí na lomu ČSA je plánováno zhruba na rok 2024. Za limity těžby se zde nachází podle odhadů 750 milionů tun uhlí. Kromě Severní energetické patří do skupiny Czech Coal společnost Vršanská uhelná, která těží uhlí na lomu Vršany.

Pavel Tykač patří k nejbohatším Čechům. Jeho současné působení v byznysu stále provázejí reminiscence na divoká 90. léta. Rodák z Čelákovic, jehož majetek se dnes odhaduje na desítky miliard korun, byl v té době hlavní postavou dravé finanční skupiny Motoinvest. Tykačovo jméno se objevilo i v souvislosti s vytunelováním CS fondů, jeho trestní stíhání sice žalobci zastavili, ale soudy kauzu znovu otevřely. Teprve předloni v prosinci Vrchní státní zastupitelství v Praze Tykačovo stíhání zastavilo, protože chyběly důkazy o jeho vině.

Související