"Jsme střízlivá strana, která toho moc neslibuje," zahájil vstup do poslední, vrcholné fáze předvolební kampaně čestný předseda TOP 09 a lídr pražské kandidátky Karel Schwarzenberg. V sídle strany, Tyršově domě na pražské Malé Straně, mluvil nezvykle nahlas a naléhavě: "Těchto zásad se ale budeme držet," slíbil. To, jak by strana chtěla v případě volebního úspěchu změnit život v Česku, vtěsnala do osmi hesel.

Základní pilíře, o které by se Česko pod vládou TOP 09 mělo v nejbližší budoucnosti opřít, jsou přitom dva. Prvním je postavení země v Evropské unii, které je v přímém rozporu s tím, co o víkendu veřejně deklarovala podle předvolebních průzkumů zatím nejsilnější strana, hnutí ANO. "Evropská unie není ideální a měla by se změnit. My ale chceme, aby se měnila s námi a abychom se na těch změnách podíleli. Být na periferii EU pro nás není alternativou," prohlásil šéf strany Miroslav Kalousek.

S tím, aby Česko zůstalo v takzvaném tvrdém jádru unie, souvisí i přijetí eura. Jeho zavedení co nejdříve prosazuje TOP 09 jako jediná velká tuzemská politická strana. Euro by Česko mělo přijmout ideálně ještě v rámci následujícího volebního období, tedy do roku 2022. Podporu pro takový plán ale bude strana i v případě volebního úspěchu hledat nejspíš obtížně. Proti přijetí eura minimálně v následující "čtyřletce" je totiž hnutí ANO, ODS i komunisté. 

Druhým hlavním lákadlem TOP 09 pro voliče má být jednodušší život pro podnikatele a živnostníky. "Stát je služba, a ne šikana občanů," shrnula do jednoho z osmi volebních hesel strategii místopředsedkyně Markéta Adamová Pekarová. Snížit se podle ní má nejen byrokratická zátěž živnostníků, ale také povinné odvody do státní pokladny. "Z každé vaší vydělané koruny musí v peněžence zbýt zásadní část vám a jen menší část má přijít státu," dodala.

Z dalších oblastí slibuje TOP 09 také návrat zdravotnických nadstandardů, které v roce 2012 prosadil tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09. Rozdělení zdravotnické péče a pomůcek na ty, které pojišťovny hradí automaticky, a ty, za které si pacienti mohou dobrovolně připlatit, ale o tři roky později zrušil na popud ČSSD Ústavní soud.  

TOP 09 hodlá také znovu otevřít téma důchodové reformy. A slibuje podporu ženám, které chtějí skloubit mateřství i kariéru. "Chceme, aby si peníze za hlídání dětí mohli pracující matky nebo otcové odečíst ze základu daní," slibuje Adamová, stranická expertka na sociální politiku. 

Stejně jako při víkendovém mítinku hnutí ANO i v bohatě štukově vyzdobeném sále Tyršova domu zaznělo, že voliče čeká za necelé dva měsíce klíčové rozhodování. "Nebojím se ale ani komunistů, ani 'anonistů'," prohlásil Schwarzenberg. Klíčovou hrozbou podzimních voleb podle něj bude volební účast. "Nejvíc se bojím nevoličů. Lidí, kteří neuznávají svou odpovědnost za osud své vlastní země. Vyzývám občany, aby šli k volbám," dodal.

Související