Sdílená ekonomika je v současné době jedním z nejrychleji rostoucích odvětví ekonomiky. Její nejdiskutovanější součástí je nyní krátkodobý pronájem bytových prostor prostřednictvím webových aplikací, jako je například Airbnb. Jaká úskalí tedy čekají člověka, který chce vydělat na tom, že pustí do soukromí svého bytu či domu turisty?

V Česku vzrostl zájem o krátkodobé pronájmy po roce 2010, kdy začaly přinášet vyšší příjmy než pronájmy dlouhodobé. Nyní, i díky dostupným hypotékám, ovšem došlo ke znásobení počtu nabídek volných bytů, a tím pádem i ke snížení marží jejich majitelů. Zisku se proto nejčastěji dosahuje zejména v historických centrech měst a v nadstandardních bytech. Běžné byty v průměrných lokalitách nyní naopak dosahují dokonce nižších výnosů, než kdyby byly pronajaty dlouhodobě.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru