Den před hlasováním o vydání šéfa ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka je zřejmé, že oba politici přijdou o imunitu. Většina poslaneckých klubů se na svém úterním jednání dohodla, že pro jejich vydání zvednou ruku. Otázkou tak zůstává jen to, kolik zástupců z hnutí ANO nakonec vydání svých "nadřízených" podpoří. Zástupci ANO po jednání svého klubu žádost označili za neopodstatněnou, poslanci ale nedostali žádný pokyn, jak hlasovat.

Poslanci ANO v úterý po jednání poslaneckého klubu označili policejní žádost za nekvalitní a neodůvodněnou, jejím cílem je podle nich ovlivnit říjnové volby do sněmovny.

Faltýnek řekl, že při středečním jednání sněmovny se on i Babiš budou snažit sdělit své argumenty, které podle nich policie v žádosti o vydání zamlčela. Očekává dlouhou diskusi, poslanci ANO se o svém postoji rozhodnou až po ní.

Poslanec Matěj Fichtner, který ANO zastupuje v mandátovém a imunitním výboru, uvedl, že měl možnost nahlédnout do vyšetřovacího spisu. Na základě toho je přesvědčen, že žádost o vydání nemá ve spisu oporu, proto ji považuje za neodůvodněnou.

Opačný názor má opoziční TOP 09. "Je nepředstavitelné, že o tom vůbec musíme hlasovat. V jakékoli jiné západoevropské demokracii by tito dva pánové dávno složili své mandáty a opustili politiku," sdělil stanovisko TOP 09 předseda klubu Michal Kučera. "My jsme se této záležitosti věnovali, budeme jako klub postupovat v souladu s návrhem mandátového a imunitního výboru, který doporučil vydání," přidal se předseda klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. 

Pro vydání budou také občanští demokraté. "Naši poslanci budou hlasovat pro vydání. Není důvod použít poslaneckou imunitu," prohlásil předseda klubu Zbyněk Stanjura.

Někteří poslanci z hnutí ANO byli pro vydání

Jiná je situace v klubu hnutí ANO, jehož poslanci budou v naprosté většině hlasovat proti vydání, byť předseda klubu a zároveň "vydávaný" poslanec Faltýnek tvrdí, že jeho kolegové budou hlasovat podle svého svědomí. 

Existují ovšem i výjimky. Když minulý týden redakce Aktuálně.cz zjišťovala postup poslanců při vydávání Babiše a Faltýnka, někteří poslanci dávali najevo odlišný názor. Jak se ale nakonec rozhodnou, není jasné, protože po jednání klubu na dotazy Aktuálně.cz zatím většinou nereagovali.

"Celé volební období jsem konzistentně proti imunitě. Měla by být jen na politické projevy v poslanecké sněmovně. Proto budu hlasovat pro vydání. Poprvé ale mám velké pochybnosti," uvedl před několika dny pardubický poslanec za ANO Martin Kolovratník. Po jednání klubu byl už mnohem stručnější a zdrženlivější. "Omlouvám se, teď bych nechtěl celou věc komentovat," napsal do SMS zprávy.

Jednoznačně reagovala minulý týden jeho kolegyně Martina Berdychová. "Budu hlasovat pro vydání," sdělila. Se stejným stanoviskem se přidal i ústecký poslanec Bronislav Schwarz.

"U Jaroslava Faltýnka jsem pro, u Andreje Babiše se rozhodnu po jeho vysvětlení na klubu v úterý," tvrdil původně poslanec Pavel Čihák. "Pan Faltýnek veřejně tvrdí, že s tím nemá nic společného, tak by neměl mít problém se obhájit. Pan Babiš nám vzkázal, že se vyjádří až v úterý, tak uvidím. Jinak budu pro vydání," uvedl.

Stanovisko jihočeské poslankyně Radky Maxové bylo váhavé: "Rozhodnu se po jednání výboru a poslaneckého klubu, vyslechnutí argumentů pro a proti vydání. Zatím jsme ve sněmovně hlasovali vždy pro vydání poslanců, pokud to nesouviselo s výkonem funkce poslance," řekla.

Po jednání klubu ANO zareagoval na dotazy zatím jen poslanec Jiří Zlatuška, který se ovšem schůzky neúčastnil. Je totiž na pracovní cestě v zahraničí, a to na Ekonomickém fóru v polské Krynici. Potvrdil ale, že je pro vydání dvojice Babiš–Faltýnek. 

K nerozhodnutým patřil například poslanec Milan Brázdil. "Poslanci by měli být vydáni, pokud problém nesouvisí s projevy ve sněmovně," řekl, ale zároveň označil načasování vydání za neseriózní. "Zatím proto nevím, jak budu hlasovat. Na jednání klubu se rozhodnu," podotkl.

Aktuální stanoviska jednotlivých poslanců ANO redakce zjišťuje.

 

 

Související