Sněmovna ve středu vyhověla žádosti policie a vydala předsedu ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Policie hodlá oba poslance obvinit v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu Farmy Čapí hnízdo.

Pro vydání Andreje Babiše hlasovalo 123 poslanců ze 133 přítomných, Faltýnkovo vydání podpořilo 120 zákonodárců. Poslanci z hnutí ANO se hlasování nezúčastnili. Vlastnímu hlasování předcházela bouřlivá sedmihodinová debata.

Babiš i Faltýnek pochybení odmítají, případ vnímají jako politickou kauzu a snahu ovlivnit říjnové parlamentní volby.

Exministra financí Babiše chce policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu.

Babiš a Faltýnek čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku předloňska. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Loni Babiš ve Sněmovně řekl, že v té době vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, nynější manželky Moniky Babišové.

Po několika letech, kdy farma dodržovala dotační podmínku, se vrátila do skupiny Agrofert. Skupinu Babiš letos převedl kvůli novele zákona o střetu zájmů do svěřenského fondu.

Okolnosti dotace prověřuje také Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Vyšetřování by mohl uzavřít do konce roku.

Jednání sněmovny jsme sledovali v on-line reportáži.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
6.9.2017 19:48 | Online reportáž končí

Vážení čtenáři, on-line reportáž o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání končí. Děkujeme za pozornost.

6.9.2017 19:26 | Za posledních sedm let bylo k trestnímu stíhání vydáno 14 poslanců.

Projděte si fotogalerii poslanců, kteří byli nejčastěji vydáni k trestnímu stíhání za korupci a manipulace se zakázkami. 

6.9.2017 19:20 | Komentář Martina Fendrycha

"Předseda ANO se díky 'Čapáku' odpoutal od spoluodpovědnosti za vládu, za vývoj v zemi, a znovu ze sebe dělá lidového revolucionáře," píše ve svém komentáři Martin Fendrych.

6.9.2017 18:43 | Jak hlasovali jednotliví poslanci o Babišovi

Čssd hlasování babiš

Hlasování o vydání Babiše

6.9.2017 18:38 | Ptejte se na vydání Babiše a Faltýnka poslance ANO Radka Vondráčka na DVTV Forum.

 

6.9.2017 18:31 | Komárek: Imunita by měla platit pouze v politických případech

"Na klubu jsme o tom debatovali několikrát. Držíme se programu, že imunita by měla platit pouze v případech politických projevů. Tady je to na hraně. Mám pochybnosti, což je načasování před volbami a plytkost žádosti o vydání," odpověděl poslanec ANO Martin Komárek na otázku, proč se hnutí hlasování neúčastnilo a odešlo ze sálu.

6.9.2017 18:22 | Podle Bělobrádka se nejedná o překvapení

"Nebylo to překvapením, rozhodnutí klubů byla jasná dopředu. Je dobré, že se případem budou zabývat orgány činné v trestním řízení," přišel s prvním komentářem šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

6.9.2017 18:15 | Babiš s Faltýnkem budou vydáni k trestnímu stíhání

Poslanci hlasovali pro vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Pro vydání Babiše hlasovalo 123 poslanců, proti čtyři. Pro vydání Faltýnka hlasovalo 120 poslanců, proti pět. 

6.9.2017 18:03 | Členové hnutí ANO nebudou hlasovat

Navzdory přání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka nebudou členové hnutí ANO přítomni během hlasování, uvedl to Radek Vondráček na tiskové konferenci před samotným hlasováním. "Nechceme hlasování legitimizovat," dodala Helena Válková.

6.9.2017 17:40 | Poslanci si vzali půlhodinovou přestávku

Členové sněmovny si před samotným hlasováním o vydání poslanců Babiše s Faltýnkem vezmou 30minutovou pauzu. Hlasování tak začne v 18.10.