Sněmovna ve středu vyhověla žádosti policie a vydala předsedu ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Policie hodlá oba poslance obvinit v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu Farmy Čapí hnízdo.

Pro vydání Andreje Babiše hlasovalo 123 poslanců ze 133 přítomných, Faltýnkovo vydání podpořilo 120 zákonodárců. Poslanci z hnutí ANO se hlasování nezúčastnili. Vlastnímu hlasování předcházela bouřlivá sedmihodinová debata.

Babiš i Faltýnek pochybení odmítají, případ vnímají jako politickou kauzu a snahu ovlivnit říjnové parlamentní volby.

Exministra financí Babiše chce policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu.

Babiš a Faltýnek čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku předloňska. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Loni Babiš ve Sněmovně řekl, že v té době vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, nynější manželky Moniky Babišové.

Po několika letech, kdy farma dodržovala dotační podmínku, se vrátila do skupiny Agrofert. Skupinu Babiš letos převedl kvůli novele zákona o střetu zájmů do svěřenského fondu.

Okolnosti dotace prověřuje také Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Vyšetřování by mohl uzavřít do konce roku.

Jednání sněmovny jsme sledovali v on-line reportáži.

Sledovali jsme online

 
6.9.2017 08:42 | Jednání ve sněmovně začne za několik minut

Vážení čtenáři, v on-line reportáži vás budeme informovat o aktuálním dění z Poslanecké sněmovny. Poslanci by měli začít jednat v 9:00. 

6.9.2017 08:57 | Před sněmovnou se už od rána objevují aktivisté

6.9.2017 09:07 | Jednání můžete sledovat v živém přenosu

 

6.9.2017 09:13 | ANO chce kauzu Čapí hnízdo využít ve volební kampani, míní ODS

Hnutí ANO chce kauzu Čapí hnízdo využít ve volební kampani, aby se stavělo do role oběti a zakrylo neúspěchy svých ministrů. Na tiskové konferenci před dnešním jednáním sněmovny to uvedli představitelé ODS.

6.9.2017 09:15 | Úvodní slovo má Němcová

Úvodní slovo má šéfka sněmovního mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS). Poslancům opakuje okolnosti policejní žádosti. Atmosféra v sále je napjatá, šéf sněmovny Jan Hamáček poprvé žádá kolegy o klid.

"Výbor po posouzení všech argumentů a okolností jednomyslně, všemi 14 přítomnými členy, doporučil vydání obou poslanců," končí úvodní slovo Němcová.

6.9.2017 09:20 | Huml: O načasování se nejednalo

Policie dostala podnět na konci roku 2015 a začala se případem zabývat už na začátku roku 2016. O záměrné načasování projednávání před volbami se tudíž nejednalo, sdělil sněmovně zástupce sněmovního mandátového a imunitního výboru Stanislav Huml.

6.9.2017 09:22 | Premiér je přítomen

Do sálu právě dorazil premiér Bohuslav Sobotka.

6.9.2017 09:23 | K poslancům právě promlouvá Andrej Babiš

"Myslíte si, že se nejedná o další účelový proces, který má ovlivnit volby?" zeptal se od řečnického pultu poslanců Andrej Babiš.

6.9.2017 09:31 | Babiš: Proč by si akcionáři nemohli prodávat akcie?

"Rodinní příslušníci si nemohou prodávat akcie?" ptá se Babiš. "Co je špatného na tom, když si v rámci akciové společnosti akcionáři prodávají akcie?" vysvětluje Babiš změny ve vlastnické struktuře Čapího hnízda.

6.9.2017 09:37 | Farma je pro všechny, rodina z ní žádný profit neměla, řekl Babiš

"Nikdo nic nevytuneloval. Rodina z toho neměla žádný profit. Farma dává práci 68 lidem a plní účel, na který dostala dotaci. Ročně ji navštíví přes 40 tisíc návštěvníků, včetně dětí. Farma je otevřená pro všechny," tvrdí Babiš.

6.9.2017 09:41 | Žádost není profesionální, jsou v ní překlepy. Moji ženu nikdo nevyslechl, tvrdí Babiš

"Žádost je zpracovaná neprofesionálně. Je tam řada překlepů.

Za skandální považuji předjímání mé manželky Moniky k trestnímu stíhání. Moje žena nebyla za rok a půl na policii vypovídat. Akcie Čapího hnízda držela několik týdnů a pak je prodala svému bratrovi. Co je na tom nelegálního? A jak to, že ji má pan vyšetřovatel za obviněnou, když ji za rok a půl ani nevyslechl? Skandální!" hřímá Babiš.

6.9.2017 09:41 | Babiš poslancům: Fakt si myslíte, že nejde o účelový proces?

"Dnes je pouhých 45 dní do voleb a my řešíme můj pseudoproblém jménem Čapí hnízdo. Ptám se, fakt si myslíte, že se jedná o kriminální kauzu? Že se nejedná o další účelový proces, který má nadcházející volby ovlivnit? Že nejde o Kubiceho zprávu II?"

6.9.2017 09:41 | Babiš kritizuje vyšetřovatele Nevtípila

"To, že dojde k mému obvinění, jsem věděl už v momentě, kdy případ dostal vyšetřovatel Nevtípil, který se podílel na účelové kriminalizaci podnikatele Sitty a dalších," říká Babiš. Podle něj šlo o účelové přidělení případu právě tomuto vyšetřovateli.

6.9.2017 09:41 | Babiš: Policie obdržela originály "fiktivních" smluv

"Policejní orgány před poslanci zamlčují důkazy, které vím, že byly předloženy. Ve spise se mluví o tzv. fiktivních smlouvách. To jsou takové, které prakticky neexistují. Policie ale obdržela originály těchto údajně fiktivních smluv," pokračuje Babiš.

6.9.2017 09:41 | I firma s anonymními akciemi mohla legálně žádat o dotaci, uvádí Babiš

"Rodina nechtěla, aby se vědělo, že firmu vlastní ona. A tato odpudivá mediální štvanice na ni jí dává za pravdu. V té době bylo legální a obvyklé, aby o dotaci požádala i firma s anonymními akciemi. Vůči komu je to podvod? Kde vznikla škoda?" ptá se Babiš.

6.9.2017 09:41 | "Nechtěl jsem farmu potopit"

"Farma měla ekonomické problémy a já jsem se musel rozhodnout, jestli projekt, který rozjela moje rodina, nechám potopit, nebo zachráním. Já myslím, že je to celkem pochopitelné," pokračuje Babiš.

6.9.2017 09:41 | Jde o volby, o nic jiného, je přesvědčený Babiš

"Já tam žádnou trestní kauzu nevidím. Vidím tam úplně jinou věc. Vidím tam volby. Slyším vyjádření všech politiků - Babiš bude obviněn, Babiš nemůže být ve vládě! Jde o volby, o nic jiného," je přesvědčený Babiš.

6.9.2017 09:41 | Je jasné, že budu vydán, myslí si Babiš

"Já jsem k Čapímu hnízdu řekl vše. Už se k němu veřejně vyjadřovat nebudu. Opakuji, že je to skutečně o volbách. Je to na vás, jak se k tomu postavíte. Je jasné, že budu vydán. Já s tím problém nemám. Ale o mém osudu v politice rozhodnou občané ve volbách. A já budu bojovat," končí Babiš svou řeč.

6.9.2017 09:43 | Klidně mě vydejte, řekl Babiš

"Klidně mě vydejte. Já vás žádám o zbavení imunity, aby pravda vyšla najevo," řekl předseda hnutí ANO.

6.9.2017 09:44 | U řečnického pultu stojí Jaroslav Faltýnek

Na úvod své řeči se ohrazuje proti informacím České televize, že byl v orgánech společnosti Čapí hnízdo.

6.9.2017 09:47 | Faltýnek: Čelíme pokusům o nedemokratické ovlivnění voleb

"Čelíme pokusům o nedemokratické ovlivnění parlamentních voleb za pomoci policejních orgánů," myslí si první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

6.9.2017 09:54 | Kauza je záměrně načasovaná před volbami, myslí si Faltýnek

Jaroslav Faltýnek, podobně jako Andrej Babiš, upozorňuje na údajné záměrné načasování případu před podzimními volbami. Dále zpochybňuje výběr vyšetřovatele.

6.9.2017 09:56 | Podle Faltýnka bylo zasedání imunitního výboru pochybné

Podle Faltýnka existují nesrovnalosti v zasedání sněmovního mandátového a imunitního výboru. "Pochybnosti ve mně vyvolalo i zasedání sněmovního mandátového a imunitního výboru. Závěrečné usnesení leželo na stole dopředu," tvrdí Faltýnek.

6.9.2017 10:01 | Faltýnek: Jde jen o poškození našeho mediálního obrazu

Faltýnek: "Projednávání našeho vydání k trestnímu stíhání má sloužit k jedinému účelu, a to je poškození našeho mediálního obrazu. Dovolím si tvrdit, že jde o poslední zoufalý pokus zvrátit dosud demokraticky probíhající proces volebního boje."

6.9.2017 10:02 | Podle Faltýnka neobsahuje policejní žádost žádné důkazy, které by prokazovaly údajný dotační podvod

"Policejní vyšetřovatel si nedal ani tu práci, aby si fakta ověřil z veřejně dostupných zdrojů. To je taky náhoda? Když jsem byl před rokem u výslechu, snažil jsem se několikrát vysvětlit, proč Agrofert neprodal akcie Čapího hnízda ve veřejné soutěži. Marně jsem se vyšetřovateli snažil vysvětlit, že si to popletl, že nešlo o veřejnou instituci, ale soukromou firmu."

Podle Faltýnka neobsahuje policejní žádost žádné důkazy, které by prokazovaly údajný dotační podvod.

"Pan komisař už teď ví, že k pochybení došlo a že jde o úmyslný trestný čin. To je další náhoda?"

6.9.2017 10:03 | "Absurdní obvinění"

"Alespoň právníkům v této sněmovně, nezdá se vám obvinění absurdní," obrací se znovu Faltýnek k plénu a parafrázuje (údajně) znění spisu, podle kterého se snažil zakrýt identitu Andreje Babiše tím, že odsouhlasil prodej akcií Čapího hnízda jeho rodinným příslušníkům.

6.9.2017 10:04 | Faltýnek: Cílem transakce bylo vydělat

"Cílem transakce bylo na tom vydělat, což je podle mě v podnikání normální," prohlásil Faltýnek.

6.9.2017 10:05 | Faltýnek bude hlasovat pro své vydání

"Cílem mého vystoupení není prosit vás, abyste mě nevydávali. Protože my se toho nebojíme, my jsme nic špatného neudělali. A pravda nakonec vyjde najevo. Nebudu vás žádat, jak máte hlasovat."

První místopředseda ANO bude sám hlasovat pro své vydání.

"Už dva měsíce slýcháváme, že nás bude policie stíhat. Bylo to veřejným tajemstvím. Je jen na vás a na vašem svědomí, jak budete hlasovat. Ani já, ani Andrej Babiš nemůžeme dnes prohrát. Když nás vydáte, bude to naše morální vítězství. Když nás nevydáte, bude to naše morální satisfakce," dodal Faltýnek.

6.9.2017 10:06 | Faltýnek odchází od řečnického pultu

Za potlesku části sálu ukončil první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek svůj projev.

6.9.2017 10:07 | Poslanci ANO případ nechtějí komentovat

Poslanci ANO o kauze svého předsedy a prvního místopředsedy zatím nechtějí moc mluvit. Třeba ministr Martin Stopnický se otázkám vyhnul.

6.9.2017 10:09 | K pultu na okamžik vystoupala Miroslava Němcová

Předsedkyně sněmovního mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová se ohradila proti projevům obou poslanců hnutí ANO. "Kopii žádosti jsme nevydali nejen Andreji Babišovi, ale v historii nikdy nikomu před ním. Usnesení měli poslanci k dispozici dopředu proto, abyste si je mohli dopředu prostudovat. Žádný ze členů výboru tento postup nenapadl a všichni hlasovali pro znění usnesení."

6.9.2017 10:13 | Poznámka komentátora Hospodářských novin

6.9.2017 10:18 | Někteří poslanci Úsvitu budou hlasovat proti vydání

Olga Havlová ze strany Úsvit - Národní Koalice od řečnického pultu sdělila, že bude hlasovat proti vydání špiček hnutí ANO.

6.9.2017 10:20 | Policejní žádost splňuje náležitosti, řekl člen mandátového výboru

Martin Plíšek, člen mandátového výboru za TOP 09: "Policejní žádost zcela splňuje potřebné náležitosti. To není trestní spis, který musí obsahovat všechny argumenty. V tomto volebním období jsme měli hned několik žádostí o vydání. Teď byla škála informací, podle kterých jsme se rozhodovali, mimořádně široká. Měli jsme možnost nahlédnout do vyšetřovacího spisu."

6.9.2017 10:22 | Babiš s Faltýnkem alespoň očistí svá jména, říká poslankyně ANO

Helena Válková, poslankyně hnutí ANO, vítá, že Andrej Babiš s Jaroslavem Faltýnkem budou mít v případě vydání možnost očistit svá jména.

6.9.2017 10:33 | Černochová z ODS kritizuje poslance hnutí ANO

Poslankyně ODS Jana Černochová vytkla poslancům hnutí ANO, že v roce 2014, když se hlasovalo o vydání poslance ODS Bohuslava Svobody, vyzývali ke Svobodovu vydání.

6.9.2017 10:38 | Gazdík: Ztrácíme čas

Šéf Starostů Petr Gazdík komentuje aktuální rychlé střídání poslanců u řečnického pultu: "Ztrácíme čas. Andrej Babiš i Jaroslav Faltýnek chtějí být vydáni policii."

6.9.2017 10:41 | Výsledek hlasování je jasný, říká poslankyně ANO

Jihočeská lídryně ANO Radka Maxová je zastánkyní toho, aby sněmovna poslance vydávala. V případě Babiše a Faltýnka však váhá. "Ještě nevím, jak budu hlasovat. Čekám na spoustu informací, které tady zazní. Výsledek hlasování je stejně víceméně jasný. Pár poslanců bude proti, pár se zdrží a většina sněmovny deklaruje, že pana Faltýnka a pana Babiše vydají," odpověděla na otázky redakce.

6.9.2017 10:45 | Postřeh šéfredaktora týdeníku Respekt

6.9.2017 10:48 | Momentka ze sněmovny

Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD (vlevo) a první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek (vpravo).

Ministr vnitra Milan Chovanec (vlevo) a první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek na schůzi Poslanecké sněmovny.

6.9.2017 10:53 | K pultíku vystoupal předseda TOP 09 Miroslav Kalousek

"V Česku žádné politické procesy nemáme," reaguje na projev Andreje Babiše Kalousek.

6.9.2017 10:54 | Piráti budou hlasovat pro vydání

6.9.2017 10:58 | Kalousek: Můj audit Čapího hnízda nic zjistit nemohl

Kalousek: "Jako argument, že bylo vše v naprostém pořádku, Andrej Babiš často uvádí, že ministr Kalousek zadal audit Čapího hnízda, který nic závažného nezjistil. Jde ale o to, co měl ten audit zjišťovat. A to bylo pouze to, jestli bylo vše zaúčtováno správně a peníze byly použity tak, jak měly. To byl jeho úkol. To ale není jádro toho, co teď vyšetřuje policie."

6.9.2017 11:01 | O jednání ve sněmovně píše agentura Reuters

6.9.2017 11:02 | Kalousek vyzval Babiše, aby zaplatil 10 milionů

Miroslav Kalousek při odchodu od řečnického pultu vyzval Andreje Babiše, aby mu zaplatil 10 milionů jako prohru ze sázky, kterou před časem uzavřeli.

6.9.2017 11:05 | K poslancům hovoří ministr zahraničí Zaorálek

"Bolestínské vystupování, které tu dneska slyším, je zbytečná extenze jednání sněmovny. Řada věcí, které zazněly z úst pana Babiše a Faltýnka, sem vůbec nepatří," řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

6.9.2017 11:08 | Účelová hra ANO?

6.9.2017 11:09 | Zaorálek: Jste posedlí sami sebou

Zaorálek na adresu obou zainteresovaných: "Jste tady kvůli sobě. Jste posedlí sebou samými. Vaše ufňukanost je podle mě nedůstojná."

6.9.2017 11:11 | Žádný vliv na průběh trestního řízení nemám, řekl Pelikán

"Nemám vůbec žádný vliv na průběh trestního řízení a jsem na to hrdý," sdělil přítomným ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

6.9.2017 11:25 | Útok proti demokracii, myslí si poslanec ANO Vyzula

"Je to brutální útok proti demokracii," prohlásil poslanec ANO Rostislav Vyzula.

6.9.2017 11:29 | Před poslance předstoupil ministr vnitra Chovanec

Chovanec na úvod svého projevu prohlásil, že původně nechtěl vystupovat, ale po řeči ministra spravedlnosti Pelikána změnil názor.

"Pokud politik v této zemi má důkazy, které veřejně označí, že policie pracuje na zakázku a že to je politická kauza, z úst kteréhokoliv poslance to zní nějak. Z úst ministra spravedlnosti to má z mého pohledu úplně jinou váhu," reaguje na slova ministra spravedlnosti Roberta Pelikána Chovanec. "Vyzývám pana Pelikána, aby svá tvrzení doložil důkazy," dodal.

6.9.2017 11:38 | Hlavní aktéři dnešního zasedání sněmovny

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek (vpravo) na schůzi Poslanecké sněmovny

6.9.2017 11:46 | Vondráček pochybuje o nezávislosti orgánů činných v trestním řízení

"Pro orgány činné v trestním řízení je opravdu jedna z nejdůležitějších věcí, aby navenek vytvářely dojem o důstojnosti instituce a o její nestrannosti. A to v této kauze hrubě porušují a zavdávají spekulace o nezávislosti jejich postupu," řekl místopředseda sněmovny za ANO Vondráček.

6.9.2017 11:57 | Místopředsedu sněmovny vystřídal u pultu poslanec Lank

Místopředseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) zakončil svůj proslov slovy: "Maximum, čeho jsem schopen, tak se zřejmě hlasování o vydání či nevydání nebudu účastnit." Na stupínku jej vystřídal poslanec Úsvitu - NK Martin Lank.

6.9.2017 12:08 | Faltýnek: Budu hlasovat pro své vydání

"Budu hlasovat pro své vydání, současně, a to je moje právo, se budu bránit všemi dostupnými právními prostředky v tom nadcházejícím procesu," sdělil v průběhu svého druhého vystoupení Jaroslav Faltýnek.

6.9.2017 12:17 | V žádosti o vydání jsem nenalezl skutečnosti, které odůvodňují trestní stíhání, řekl Pelikán

"Jako ministr spravedlnosti mám právo hodnotit věci, které jsou sněmovně předkládány. Nejvyšší soud jasně řekl, jak má vypadat žádost o vydání a o čem vlastně má sněmovna rozhodovat. V této žádosti, a to je plná odpovědnost policie, co do té žádosti napsala, jsem nenalezl vůbec žádné skutečnosti, které odůvodňují závěr důvodnosti trestního stíhání. A pokud to tam někdo našel, ať to tady řekne, kde tam jsou a které to jsou," řekl před poslanci Pelikán.

6.9.2017 12:22 | Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na schůzi Poslanecké sněmovny.

6.9.2017 12:30 | Německý ministr financí už Babišovi telefon nezvedne, prohlásil Zaorálek

"S takovými premiéry by nikdo v cizině nejednal. Jestli si pan Babiš myslí, že mu ještě ministr financí Německa Wolfgang Schäuble zvedne telefon, tak se velice plete. Česko přece musí reprezentovat bezúhonný člověk, a ne někdo trestně stíhaný," řekl na adresu šéfa ANO lídr ČSSD Zaorálek.

"Ta ostuda je prostě obrovská, mezinárodní. Propadáme se někam na dno. To, co se tu děje, je za hranou. Když ministr spravedlnosti zpochybňuje právní stát, protože se mu nehodí, že je jeho šéf trestně stíhaný, je věc, která se vůbec neměla stát," dodal pro novináře šéf české diplomacie.

6.9.2017 12:44 | Kauza Čapí hnízdo přehledně v sedmi bodech

Neznáte detaily případu Farma Čapí hnízdo? Projděte si přehlednou infografiku Hospodářských novin.

6.9.2017 12:46 | Dopolední vystoupení Andreje Babiše

Andrej_Babis_Me_neumlcite_nezastrasite_a_taky_se_me_nezbavite.jpg
6.9.2017 12:47 | Jednání se odkládá

Poslanci odhlasovali odložení jednání o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání na 14:40.

6.9.2017 13:10 | Šéf hnutí ANO opouští sněmovnu, vrátí se do ní před třetí hodinou

6.9.2017 13:25 | Hnutí ANO se před hlasováním poradí

Pokud by došlo na hlasování o vydání obou aktérů dnešního jednání, hnutí ANO by si před ním vzalo čas na krátké patnáctiminutové jednání klubu.

6.9.2017 13:40 | Lídr kandidátky obviněný z dotačního podvodu? "Nechte to po volbách," říká poslanec ANO Volný

Poslanec Jan Volný zatím nechce hovořit o tom, jak ANO vyřeší situaci, kdy za hnutí jako lídr kandiduje Andrej Babiš, jemuž hrozí obvinění z dotačního podvodu. "Nechte to po volbách. My jsme to v klubu opravdu neřešili, víme, že k tomu možná dojde, ale to slovo možná je s obrovským otazníkem," řekl Volný.

6.9.2017 14:09 | Podle Zaorálka si Babiš hraje na obětního beránka

Lubomír Zaorálek připomíná, že o Babiše vlastně vůbec nejde. Jde o učitele, zdravotníky a sociální pracovníky.

6.9.2017 14:40 | Jednání pokračuje

Poslanci se po krátké pauze vrátili k jednání o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání.

6.9.2017 14:46 | Poslanec Petrtýl: Je to účelová kauza

Jako první mluví po přestávce poslanec ANO František Petrtýl, podle kterého jsou oba poslanci nevinní. "Ani po nahlédnutí do spisu jsem nenašel žádnou informaci o něčem, co je nezákonné. Je to účelová kauza, která nepochybně ovlivní volby," řekl.

6.9.2017 15:00 | Slova se ujal Ondráček z KSČM

"Nechci žádost policie hodnotit po obsahové stránce, protože my nejsme ti, kdo mají rozhodovat o vině a trestu, my máme rozhodnout, jestli oba kolegy vydáme k trestním stíhání," řekl s tím, že Babiše a Faltýnka nepochybně celá kauza poškodí. "On by to stejně vždycky někdo v naší republice vykecal," řekl ke stíhání obou politiků v reakci na to, že podle kterých poslanců by vše proběhlo v tichosti, kdyby neběželo jednání o zbavení imunity.

6.9.2017 15:10 | Za řečnický pultík se postavil ministr Pelikán

Ministr spravedlnosti poděkoval za "upřímný projev" poslance Vondráčka. Podle něj by však poslanci neměli ulevovat svému svědomí tím, že vydají každého. Poslanci by podle ministra měli být přesvědčeni o tom, zda je žádost opravdu fundovaná. Podle Pelikána tato žádost totiž neobsahuje žádné podklady k trestnímu stíhání.

6.9.2017 15:22 | Blažek s Pelikánem nesouhlasí

Poslanec Pavel Blažek (ODS) nesouhlasí se slovy ministra Pelikána, že by poslanci měli hledět zejména na fundovanost žádosti o vydání. Podle Blažka by měli přítomní poslanci dohlédnout zejména na to, aby nebyla policie zneužita k politickému souboji.

6.9.2017 15:25 | Kalousek také oponoval Pelikánovi

"Pan ministr spravedlnosti se na tu věc kouká jako Pelikán, ale rozhodně ne jako právník, protože jsem nikdy neslyšel, že by takovou věc řekl někdo z právnické obce," řekl na adresu ministra Pelikána předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

6.9.2017 15:27 | Faltýnek: ANO jednání neprotahuje

Faltýnek odmítá, že by ANO uměle protahovalo dnešní jednání sněmovny. "Rád bych kolegovi Koubkovi ukázal, jak vypadá obstrukce," řekl Faltýnek a ukázal svazek papírů. "Obstrukce má tento počet stran. To je z doby, kdy hovořil pan Kalousek při vydávání paní poslankyně Parkanové," dodal Faltýnek.

6.9.2017 15:32 | Komárek cituje Kalouska

"Nepamatuji si žádosti o vydání, které by byly více nesmyslné, více hloupé a kde by bylo více nepravd," použil poslanec Komárek (ANO) slova Miroslava Kalouska, která byla pronesena během jednání o vydání tehdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové. 

6.9.2017 15:38 | Komárek opět zpochybnil samotnou žádost

6.9.2017 15:45 | Procházka: Policie zamlčela důkazy

Poslanec ANO Procházka opakoval argument Babiše a Faltýnka, že policie údajně zamlčela některé důkazy. "Kdyby policie připustila tyto důkazy, tak by se jim celá konstrukce trestného činu zbortila. To mne vede k přesvědčení, že tam je jiný motiv," poznamenal Procházka.

6.9.2017 15:53 | Němcová: Procházka může mařit policejní vyšetřování

Miroslavu Němcovou rozhněvalo, že Procházka zveřejil některé informace z neveřejného jednání mandátového výboru. Upozornila, že poslanec ANO tak může mařit vyšeřování policie, k němuž dojde, pokud sněmovna Babiše a Faltýnka vydá.

6.9.2017 16:14 | Fichtner si připravil didaktickou pomůcku

Poslanec z hnutí ANO Matěj Fichtner si připravil pro poslance didaktickou pomůcku. Přítomným členům sněmovny na obrázku krávy demonstroval to, jak žádost o vydání Babiše s Faltýnkem působí. Na obrázku měla totiž kráva přimalované rohy a vydávala se tak za býka. Podle Fichtnera má žádost o vydání taktéž působit jinak, nežli ve skutečnosti je.

6.9.2017 16:36 | Babiš: Věřím, že spravedlnost zvítězí

"Vypadá to, že debata je u konce, a jsem za to rád," prohlásil Babiš. Následně zopakoval, že kauza Čapí hnízdo je čistě politická a věří, že spravedlnost zvítězí. "Budu hlasovat pro své vydání," dodal.

6.9.2017 16:48 | Kořenek: Ať si obyčejní lidé zajedou na kávu na Čapí hnízdo

Petr Kořenek (ČSSD) si do Babiše rýpnul: "Chtěl bych vyzvat všechny občany, kteří mají plat čtrnáct nebo patnáct tisíc, aby si zajeli na Farmu Čapí hnízdo a dali si tam kávu. Pokud na to budete mít, tak vám blahopřeji."

6.9.2017 17:03 | Kalousek se opět ujal slova

"Musím vám, kolegové, poděkovat, protože v těchto hodinách roste ochota k upřímnosti. Říkáte nám, co tu vlastně ta vláda čtyři roky dělala. V nejlepším případě nedělala nic, podle pana ministra Zaorálka, v horším případě kradla, v nejhorším případě zneužívala pravomoci veřejného činitele. To neříkám já, to bych si netroufl, ale slyším to od zodpovědných zástupců vládní koalice," trefoval se do kolegů Kalousek.

6.9.2017 17:09 | Komentář Erika Taberyho k probíhajícímu jednání

6.9.2017 17:18 | Kučera se opřel do fungování vlády

"Toto nebylo praní špinavého prádla, toto byla zpráva o činnosti vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL," hodnodil končící diskusi poslanec TOP 09 Kučera. "Tato vláda je nefunkční a neschopná jakékoli akce. Děkuji poslancům ANO a ČSSD, že to dnes potvrdili."

6.9.2017 17:21 | Jednání poslanců se rozrostlo o další kauzy

6.9.2017 17:30 | Černochová by už debatu ráda ukončila

"Lidi moji zlatí, nechcete to odhlasovat, ukončit? Je nám toto třeba?" pokouší se ukončit debatu poslankyně Černochová. "Tohle není k vydržení," dodala.

6.9.2017 17:33 | Obecná rozprava byla ukončena

Po osmi a půl hodinách poslanci ukončili diskusi k tématu. Samotnému hlasování o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ještě předchází závěrečné slovo zpravodaje mandátového a imunitního výboru Stanislava Humla (ČSSD) a Jiřího Dolejše (KSČM).

6.9.2017 17:40 | Poslanci si vzali půlhodinovou přestávku

Členové sněmovny si před samotným hlasováním o vydání poslanců Babiše s Faltýnkem vezmou 30minutovou pauzu. Hlasování tak začne v 18.10. 

6.9.2017 18:03 | Členové hnutí ANO nebudou hlasovat

Navzdory přání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka nebudou členové hnutí ANO přítomni během hlasování, uvedl to Radek Vondráček na tiskové konferenci před samotným hlasováním. "Nechceme hlasování legitimizovat," dodala Helena Válková.

6.9.2017 18:15 | Babiš s Faltýnkem budou vydáni k trestnímu stíhání

Poslanci hlasovali pro vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Pro vydání Babiše hlasovalo 123 poslanců, proti čtyři. Pro vydání Faltýnka hlasovalo 120 poslanců, proti pět. 

6.9.2017 18:22 | Podle Bělobrádka se nejedná o překvapení

"Nebylo to překvapením, rozhodnutí klubů byla jasná dopředu. Je dobré, že se případem budou zabývat orgány činné v trestním řízení," přišel s prvním komentářem šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

6.9.2017 18:31 | Komárek: Imunita by měla platit pouze v politických případech

"Na klubu jsme o tom debatovali několikrát. Držíme se programu, že imunita by měla platit pouze v případech politických projevů. Tady je to na hraně. Mám pochybnosti, což je načasování před volbami a plytkost žádosti o vydání," odpověděl poslanec ANO Martin Komárek na otázku, proč se hnutí hlasování neúčastnilo a odešlo ze sálu.

6.9.2017 18:38 | Ptejte se na vydání Babiše a Faltýnka poslance ANO Radka Vondráčka na DVTV Forum.

 

6.9.2017 18:43 | Jak hlasovali jednotliví poslanci o Babišovi

Čssd hlasování babiš

Hlasování o vydání Babiše

6.9.2017 19:20 | Komentář Martina Fendrycha

"Předseda ANO se díky 'Čapáku' odpoutal od spoluodpovědnosti za vládu, za vývoj v zemi, a znovu ze sebe dělá lidového revolucionáře," píše ve svém komentáři Martin Fendrych.

6.9.2017 19:26 | Za posledních sedm let bylo k trestnímu stíhání vydáno 14 poslanců.

Projděte si fotogalerii poslanců, kteří byli nejčastěji vydáni k trestnímu stíhání za korupci a manipulace se zakázkami. 

6.9.2017 19:48 | Online reportáž končí

Vážení čtenáři, on-line reportáž o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání končí. Děkujeme za pozornost.