Na pěti úsecích dálnic budou nově moci řidiči jezdit bez dálniční známky, oznámilo ministerstvo dopravy.

Podle ministerstva by se mělo jednat celkem o 19 kilometrů, na kterých se budou smět řidiči pohybovat zdarma. 

Vysoká intenzita automobilové dopravy trápí v současnosti několik větších měst. Řidiči se totiž vyhýbají placeným úsekům, čímž výrazně houstne silniční provoz v jednotlivých městech.

Nezpoplatněna bude od roku 2018 část dálnice u Sokolova, Olomouce, Otrokovic či Veselí nad Lužnicí. 

"V předchozích dvou letech se tento krok osvědčil. Starostové dotčených měst jsou s ním velmi spokojeni, protože to pomohlo ke zklidnění dopravy ve městech," uvedl v tiskové zprávě ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Podle něj se vyjmutí úseků v minulých letech negativně neodrazilo ani na příjmech z prodeje dálničních známek.

Konkrétně budou od příštího roku vyjmuty z placení desetikilometrový úsek D6 mezi Novým Sedlem a Březovou, bez poplatku bude nově také tři kilometry dlouhý úsek D52 u Pohořelic. Dálniční známku nebudou řidiči potřebovat ani v úseku D55 u Otrokovic, dále pak na dálnici D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Bošilcem a také na dálnici D46 u Hněvotína. Vyjmutí tohoto úseku motoristům umožní bezplatné použití obchvatu Olomouce po dálnici D35, uvedlo ministerstvo.

Ministerstvo tak rozšiřuje seznam míst, kde řidiči nemusejí mít dálniční kupón. Od 1. ledna 2017 řidiči osobních vozů jezdí zdarma na 111 kilometrech dálnic, týká se to zejména obchvatů větších měst.

Jednalo se již o druhou vlnu zrušení poplatků, od roku 2016 mohli řidiči volně jezdit celkem na 45 kilometrech dálnic. Nejvýraznější úlevu od husté silniční dopravy si připsalo Brno, kde mohou osobní automobily využívat 30kilometrový úsek D1 zdarma. Třicet kilometrů mohou řidiči od roku 2016 projet zdarma i na jihočeské D3.

Otrokovice spolu se Zlínským krajem a dalšími 13 městy a obcemi společně usilovaly o zrušení zpoplatnění obchvatu od roku 2011. Ve společné deklaraci tehdy uvedly, že by měl být úsek zpoplatněn až po dobudování jeho chybějící jihovýchodní části. S její výstavbou má Ředitelství silnic a dálnic začít příští rok.

Měnit se od příštího roku nemá ani cena dálničních kuponů. Ceny tak zůstanou na 1500 korunách za roční kupon, cena měsíčního kuponu bude nadále 440 korun a desetidenního 310 korun. Prodej ročních kuponů bude zahájen nejpozději k začátku prosince.

Související