Německá kancléřka Angela Merkelová naznačila, že by se se Severní Koreou mohla uzavřít podobná dohoda o ukončení jaderného programu jako před dvěma roky s Íránem. V rozhovoru pro německý nedělník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung řekla, že by byla připravena účastnit se diplomatické iniciativy s cílem zastavit severokorejský jaderný a raketový program za podobných podmínek, jako toho bylo dosaženo v íránském případu.

"Pokud by byla naše účast v rozhovorech žádoucí, okamžitě bych řekla 'ano'," prohlásila Merkelová.

Írán omezil svůj jaderný program výměnou za zrušení hospodářských sankcí v rámci dohody, kterou v roce 2015 podepsal s USA, Ruskem, Čínou, Velkou Británií, Francií a Německem. Podle Merkelové byla dohoda výsledkem dlouhého a trpělivého diplomatického úsilí, které nakonec přineslo své ovoce.

"Dokázala bych si představit, že by takový formát byl použit k ukončení konfliktu se Severní Koreou," sdělila Merkelová s tím, že by Evropa, a zejména Německo mělo být připraveno sehrát v tom aktivní roli. Nové závody ve zbrojení, které v regionu nyní vypukly, nejsou podle ní v zájmu nikoho.

Zhruba před deseti lety se podobné šestistranné rozhovory o severokorejském jaderném programu a raketových testech již vedly, a skončily fiaskem. Vyjednávání se kromě obou Korejí účastnily také Spojené státy, Čína, Rusko a Japonsko. Ztroskotala ale v roce 2008, když je Pchjongjang označil za zbytečná. Oznámil tehdy, že z nich odstupuje, zastavil spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) a vykázal její inspektory ze země.

Německo čekají za dva týdny parlamentní volby a očekává se, že Merkelová obhájí svůj mandát a bude moci vykonávat funkci kancléřky i po čtvrté volební období.

KLDR nehledí na sankce, vyvezla suroviny za 270 milionů dolarů

Severní Korea za půl roku a v rozporu se sankcemi OSN vyvezla do Číny a dalších zemí, včetně Indie, Malajsie a Srí Lanky, uhlí, železo a další suroviny v hodnotě nejméně 270 milionů dolarů (5,9 miliardy korun). Podle agentury AP o tom v sobotu informovali experti OSN ve 111stránkové zprávě, kterou vypracovali ještě před nedávným šestým jaderným pokusem KLDR.

Osmičlenná skupina expertů uvedla, že také vyšetřuje rozšířenou aktivitu Severokorejců v Africe a na Blízkém východě, zejména v Sýrii, s níž KLDR podle všeho spolupracuje na výrobě chemických zbraní, balistických raket a konvenčních zbraní. Týká se to i raket Scud a údržby a opravy systému protivzdušné obrany SAM. Dvě nejmenované země podle odborníků zachytily nelegální zásilky určené pro Sýrii.

Odborníci uvedli, že uplatňování stávajících sankcí "zaostává daleko za tím, co je nezbytné pro dosažení hlavního cíle denuklearizace" Korejského poloostrova. Podle nich je vymáhání sankcí laxní.

Poté co Čína zastavila v únoru dovoz uhlí z KLDR, Pchjongjang prodává tuto komoditu do jiných zemí, včetně Malajsie a Vietnamu.