"Cikáni jsou jako medúzy - otravný a k ničemu", napsal ve facebookové diskusi náměstek ministra průmyslu Karel Novotný. Komentářem doplnil status skupiny Naštvané matky, která vystupuje proti migrantům, Romům nebo sexuálním menšinám. Vyjádření, které Novotný na svém profilu sdílel, poukazuje na údajný nezasloužený blahobyt uprchlíků tmavé pleti.

"Nezlobte se, nebudu se k tomu teď vyjadřovat. Facebook jsem zrušil a dám k tomu stanovisko zítra," reagoval na dotaz redakce náměstek. Jeho facebookový profil, na kterém se hlásí k funkci na ministerstvu a používá vlastní profilovou fotografii, ještě během čtvrtečního dopoledne fungoval. Několik minut před telefonátem redakce ale přestal být dostupný. 

Novotného nadřízený, šéf resortu průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) začal po upozornění redakce facebookovou aktivitu svého náměstka řešit. "Tento výrok je pro mě osobně naprosto nepřijatelný, odsuzuji jej a jednoznačně se od něho distancuji. S panem náměstkem se v nejbližší době sejdu a povedu s ním na toto téma zásadní rozhovor, z něhož následně vyplynou příslušné závěry," napsal Havlíček.

Kromě svého působení na MPO se Novotný uchází o poslanecký mandát i v říjnových volbách. Na kandidátce ČSSD v Ústeckém kraji figuruje na 13. místě. 

Už v minulosti přitom strana jeho xenofobní postoje řešila. V roce 2010 se mostecká buňka, které Novotný tehdy předsedal, dostala do sporu s celorepublikovou centrálou. Důvodem byly Novotného předvolební billboardy se sloganem "Proč bych měl litovat, že ve jsem ve svém domově národnostní většinou? Jeden stát, jedna pravidla!". 

Vedení sociální demokracie se tehdy obávalo, že takové výroky poškodí její pověst. "Komunální kampaně jsou decentralizované, nejsou řízeny z ústředí. Ale platí, že jsme jedna ČSSD, ne federace," řekl tehdy šéf strany Bohuslav Sobotka. A zdůraznil, že sociální demokraté projevy národnostní nesnášenlivosti a extremismu odmítají.

Do sněmovny se tehdy Novotný nedostal. Čtyři roky pak působil jako náměstek primátora Mostu. V únoru 2014 byl jmenován náměstkem pro sekci podnikání a oblast ochrany spotřebitele na ministerstvu průmyslu a obchodu.

Související