Umělá inteligence možná jednou ošálí i FaceID od Applu. Vědci z laboratoře pro počítačové vidění Nottinghamské univerzity vytvořili systém, který si překvapivě dobře poradí s vytvořením 3D rekonstrukce tváře z obyčejné fotografie. Systém funguje u čelních snímků i u poloprofilu.

K vytvoření 3D modelu je běžně nutné velké množství fotografií z různých úhlů. Experiment vědeckého týmu pod vedením Aarona S. Jacksona našel jiný způsob. Vytvořil umělou inteligenci, která to zvládne z jediné fotografie. Využívá přitom strojové učení. Tým vědců shromáždil velký počet 3D modelů a fotografií a nechal umělou inteligenci najít vztahy mezi rysy na fotografiích a 3D modely.

Výsledek si můžete vyzkoušet sami na stránkách univerzity. Nutná je ale trpělivost kvůli velkému zájmu o tento vědecký projekt. Nám se povedlo systém vyzkoušet asi po 20 minutách čekání a zkoušení. Nebo si můžete stáhnout potřebný kód a vytvořit demo vlastní.

Po vytvoření vlastní 3D tváře si výsledný soubor můžete stáhnout a dále zpracovat, například přímo ve Windows 10 v aplikaci 3DBuilder, odkud lze „masku“ přímo vytisknout na 3D tiskárně.

Tuto technologii bude možné využít například ve videohrách k vytvoření vlastní postavy. Bude to fungovat lépe než předchozí pokusy například ve starších dílech NHL. 3D model tváře by mohl teoreticky ošálit i 3D skenování obličeje, které využívá Apple k zabezpečení iPhonu X.

 

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?