V atmosféře Saturnu skončila mise americké sondy Cassini, která od roku 2004 kroužila kolem této planety a zkoumala i její okolí. S použitím zbytků paliva ji vědci navedli na sebevražednou dráhu a z ní, ještě než 15. září shořela, odvysílala sonda poslední data. Důvodem cíleného zániku byla obava, že pokud by Cassini kolem Saturnu kroužila dál, mohla by se srazit s některým z jeho měsíců, kde předtím objevila místa teoreticky vhodná pro život, a přenést tam pozemské mikroby. Před svým startem v roce 1997 totiž nebyla patřičně sterilizována. Výprava za 3,9 miliardy dolarů objasnila vznik Saturnových prstenců, objevila metanová jezera na měsíci Titan, kam vysadila evropský modul, a vyfotografovala výtrysky vody z dalšího měsíce Enceladus.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.