V olomoucké synagoze se z dlouho ztraceného svitku Tóry předčítalo už před druhou světovou válkou, za nacistické okupace však putoval do muzea, nakonec jej komunisté s tisícovkou dalších prodali do zahraničí. Peripetie svitku, který pochází z roku 1880, tím však nekončí. Olomoucká židovská obec se jej chystá navrátit zpět do Česka.

Bude to přitom poprvé, co se některý z rozprodaných svitků vrací zpět. V neděli 22. října bude Tóra vnesena do modlitebny olomoucké synagogy. Ručně psané pergamenové svitky Tóry, tedy pět knih Mojžíšových, představují nezbytnou součást židovských bohoslužeb.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.