Dobrá kondice ekonomiky a zvýšený výběr daní by mohly podle ministra financí Ivana Pilného vést k tomu, že státní rozpočet letos skončí opět v přebytku. Záležet ale bude na tom, zda z Evropské unie Česko skutečně obdrží tolik peněz, kolik nyní očekává.

"Výsledky státního rozpočtu jsou zatím nad očekávání dobré. Velmi špatně se však odhaduje výsledek na konci roku, protože jsme v letošním roce už dvakrát výrazně přidali všem, což se na rozpočtu projeví. Můj odhad je ovšem optimistický," uvedl ministr financí na úterní tiskové konferenci. Vývoj letošního hospodaření státní pokladny ministr označil za nejlepší výsledek za posledních deset let. K bilanční tiskové konferenci si přizval i svého předchůdce Andreje Babiše. 

Pilný předpokládá, že se na konci roku ještě zlepší čerpání evropských peněz, což by mělo vést k tomu, že rozpočet skončí s lepším výsledkem, než je plánovaný schodek 70 miliard. Po očištění od vlivu evropských peněz, kterých za tři čtvrtě roku zatím do Česka přiteklo o 83 miliard korun méně než ve stejném období loni, by podle ministra mohl schodek rozpočtu činit 20 miliard. Pilný ale mimo jiné očekává, že se v závěru roku zvýší objem investic, který zatím v meziročním srovnání o pětinu zaostává.

Nyní je rozpočet v přebytku 17,4 miliardy korun, což podle Pilného ukazuje na to, že výběr daní předstihuje hrubý ekonomický vývoj.

V té souvislosti zmínil také přínos elektronické evidence tržeb. Za leden až srpen letošního roku EET údajně přinesla do státního rozpočtu 2,7 miliardy korun. Další přínos by měl být ve zvýšeném výběru daní z příjmů podnikatelů. "Dokážeme oddělit data z EET tak, abychom mohli posoudit její přínos," řekl Pilný. 

Zásluha podnikatelů, daňové správy a Babiše

"Za poslední čtyři roky máme úsporu na státním dluhu 28 miliard. Chtěl bych poděkovat především podnikatelům, protože to je jejich zásluha, a pracovníkům daňové správy, přestože je na ně pořádaná štvanice zejména v médiích. Také děkuji svému předchůdci Andreji Babišovi, to, co dnes prezentujeme, je výsledek především jeho práce," řekl Pilný na
závěr své prezentace. 

Andrej Babiš komentoval výsledky hospodaření státu v předvolebním duchu:

"Je třeba bilancovat, co se stalo na ministerstvu financí. Snížili jsme dluh o 73 miliard. Nejvíce dluhů nasekal Kalousek. Doufám, že do konce roku přebytek zůstane. Problém je, že vládu nikdo neřídí, kdyby pan premiér přitlačil na ministry, tak by byl výsledek v čerpání evropských peněz ještě lepší," řekl šéf hnutí ANO.  

Ukázal také připravenou prezentaci na bilanční schůzku, kterou vede premiér Bohuslav Sobotka s každým členem vlády. "Pak jsem ale dostal padáka, takže tady vidíte bilanční schůzku s premiérem bez premiéra," uvedl Babiš.

Také on poděkoval svému nástupci Ivanu Pilnému a dalším zaměstnancům ministerstva.

"Když někdo zpochybňuje naše výsledky, tak se musím smát. Neskromně si myslím, že díky kolektivu, který tady je, jsme udělali pro výběr daní více než všichni před námi," řekl Babiš. 

Související