Prezident Miloš Zeman vyznamená při příležitosti státního svátku 28. října vídeňského starostu Michaela Häupla. Udělí mu Řád bílého lva za zlepšování a upevňování česko-rakouských vztahů. Potvrdila to Zahraniční kancelář města Vídně v Praze. Hrad se k udělení vyznamenání nevyjádřil, do 28. října jména vyznamenaných prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček nechce komentovat.

Prezident dlouholetého starostu rakouské metropole a šéfa vídeňských sociálních demokratů přijal koncem loňského roku při jeho návštěvě Prahy. Řád bílého lva Zeman před třemi lety udělil také bývalému sociálnědemokratickému rakouskému kancléři Franzi Vranitzkému.

Vídeňská kancelář v Praze sdělila, že se Häupl 28. října dopoledne u příležitosti udílení vyznamenání sejde s novináři. Mluvit chce o česko-rakouských vztazích či Řádu bílého lva, který je nejvyšším státním vyznamenáním České republiky.

Pražský hrad se k rozhodnutí ocenit Häupla nevyjádřil. "Do 28. října tradičně zásadně státní vyznamenání nekomentuji," řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Osmašedesátiletý Häupl je předsedou Rakousko-české společnosti. Jako vídeňský starosta je současně hejtmanem rakouské metropole jako jedné ze spolkových rakouských zemí. Poprvé se jím stal v listopadu 1994, od té doby stojí v čele Vídně. Do rakouské sociální demokracie (SPÖ) vstoupil v roce 1978, předtím od roku 1975 vedl sociálnědemokratický studentský spolek.

Häupl už dřív dostal třeba italské či polské státní vyznamenání. V Česku loni v prosinci převzal pamětní medaili Josefa Hlávky, kterou nejstarší česká nadace uděluje významným osobnostem vědy a umění. Ocenila ho za dlouhodobou pomoc při budování česko-rakouských vztahů.

Na české státní vyznamenání byl v roce 1998 navržen i Häuplův předchůdce ve funkci vídeňského starosty Helmut Zilk. Tehdejší prezident Václav Havel mu řád odmítl udělit kvůli podezření na Zilkovu údajnou spolupráci s československou tajnou policií (StB) v 60. letech. Zilk zemřel v říjnu 2008 ve věku 81 let a Havel se mu pak při smutečním obřadu ve Vídni omluvil.

Související